5. veebruar 1997 kell 22:00

Merelaevandusele kaks peapretendenti

Täna keskpäevani saavad EMLi erastajad oma pakkumusi esitada, eile õhtuks oli Äripäeva andmetel laekunud kokku vähemalt viis arvestatavat ostupakkumust.

Anonüümseks jääda sooviva Merelaevanduse juhtkonda kuuluva allika sõnul on tänaseks eristunud kaks favoriiti EMLi ostjatena -- AS ESCO Holding, mille taga on EMLi tegevjuhtkond eesotsas peadirektor Toivo Ninnasega ja kevadel Estonian Airi koos Taani suurkontserni A.P. Møller Groupi tütarfirmaga Maersk Air erastanud Balti Cresco Investeerimisgrupi AS.

ESCO Holdingu pakkumist finantseerib Rootsi investeerimisfirma Carnegie AB, kes on Toivo Ninnase väitel tegelenud ka teiste partnerite otsimisega.

Paljude pakkumuse esitanud osapoolte hinnangul on ESCO Holdingu pakkumuse põhitrumpe erinevalt konkurentidest detailne ülevaade EMList.

Kuigi rootslastel on võimalike koostööpartneritega eelkoostöölepped olemas, ei saa neid sõlmida enne, kui on välja kuulutatud Merelaevanduse erastamise edasised läbirääkimiste tingimused, lausus Ninnas.

Merelaevandusel on 47 laeva, neist paljude haldamiseks on Äripäevale teadaolevalt moodustatud offshore- firmad.

Balti Cresco Investeerimisgrupi tegevdirektori Andres Rätsepa sõnul on nende pakkumise taga tugevad finantspartnerid, kes moodustavad konsortsiumi.

Rätsepp rääkis, et kuna erastamine toimub aktsiate uusemissiooni teel, ei saa EMLi aktsia hinnaks kujuneda väiksem väärtus, kui on nominaalhind. «Seega algavad aktsiakapitali laiendamist käsitlevad läbirääkimised 300 miljonist kroonist,» lausus Rätsepp.

Rätsepp ei kinnitatud ega lükanud ümber väidet, et Cresco pakkumuses osaleb mõni A.P.Mølleri tütarfirmadest.

Merelaevanduse juhtkonda kuuluva isiku väitel kasutavad paljud suured laevanduskontsernid erastamisel võimalust, mille kohaselt investeeritakse firmasse vajalik summa ja kaasatakse laevad. Hiljem müüb aga erastatud ettevõte laevad endisele omanikule sümboolse hinnaga tagasi, lisas allikas.

Alates tänasest valib erastamisagentuur 60 päeva jooksul välja ühe või mitu pakkujat EMLi 70% aktsiate ostuks, kes jätkavad teises voorus. Erinevatel hinnangutel võib EMLi ostja selguda mais-juunis.

Hetkel kuum