6. juuli 1997 kell 22:00

Hiilgust ja viletsust -- kumbagi kuhjaga

Möödunud nädala esimesel poolel jäi kauplemine börsil päris soiku. Investorid ootasid pangasektori poolaastatulemusi ning panused olid möödunud nädalate jooksul põhiliselt juba tehtud. Esmaspäeval-teisipäeval turg langes ning kolmapäevalgi praktiliselt midagi ei muutunud. Kui pankade käibed jäid veel enam-vähem tasemele, siis ülejäänutele investorite huvi ei jätkunud ning börsistatistika tabeleid täitsid silmale harjumatud kriipsukeste read. Pankadel edukas poolaasta

Eesti ja muu Balti panganduse vahe sai nädala teisel poolel hästi selgeks. Kui Tallinna börsile laekusid esimesed poolaastatulemused neljapäeval, siis Riias ja Vilniuses polnud veel reedelgi midagi kuulda. Hansa-, Hoiu- ja Tallinna Panga tulemusi asuti kohe seedima ning kõigi hinnad liikusid üles. Hansapank üllatas suhteliselt tagasihoidliku juunikuu tulemusega, poolaasta oli aga oodatult tugev (73,2% aasta kasumiprognoosist). Hoiupanga poolaastatulemused olid aga selgelt menukaimad ning sealt tuleb ka ilmselt suurim kasumiprognoosi muutus (senisest prognoosist täis juba 83,8%). Tallinna Panka suhtuti aga teatud ettevaatusega avaldatud kavade tõttu võtta üle Läti suuruselt 9. pank, Saulese pank.

Reedel jätkasid Hoiu- ja Hansapank tõusu ning jõudsid nädala lõpuks vastavalt 156 ja152,7 krooni tasemele. Tallinna Panga perspektiividesse kujunes suhtumine negatiivseks ning reedel hind langes (aktsia nädalane muutus -4,25%). Põhjustena võib välja tuua nii poolaastatulemuste nõrkuse kui ka Saulese panga kõrvalmaigulise maine Läti pangandusturul. Võib ka arvata, et suurinvesteering Lätti lühemas perspektiivis panga kasumeid vähendama kipub.

Väljaspool pangasektorit läks aga nädal pehmelt öeldes pahasti. Ainsana suutsid nädala muutuse plussi saada Klementi ja Pennu, viimane ligi poolteise protsendiga. Pennu tõusus mängib rolli ilmselt eelmisel nädalal avaldatud info koostööst Western Digitaliga, mida investorid vahepeal seedida on jõudnud. Eelmise nädala suurtõusja EMV oli sel nädalal hoopis suurimate langejate seas, tõsiselt kukkus ka uustulnuk külmhoone.

Suur langus oli mõnevõrra üllatav, arvestades viimasel ajal avaldatud üpris positiivseid makromajanduslikke uudiseid. Ilmselt on üks põhjus tööstuse suurtegijate seni nõrgas esindatuses börsinimekirjades.

Hoolimata aktsiate nõrkusest jõudis Talse indeks reedel rekordini, samuti Äripäeva pangasektori indeks. See näitab siiski vaid kahe suurpanga tegelikku osatähtsust Eesti turul.

Vaiksed kuid huvitavad sündmused toimuvad aga ka väljaspool börsi. EVK kaudu toimuva kauplemise kindel liider on Maapank, mis juuni algusest saadik näitab kena 1--3 miljoni kroonist päevakäivet. Keskmine hind on küll tõusnud vaid krooni võrra, 15-lt 16-le, kuid tehinguid tehakse juba ka 18 krooniga ning aktsia on muutunud raskelt hangitavaks. Väiksema käibega, ent kiirema tõusuga on olnud ESS, tähelepanu all tuleks hoida ka Viru Randa. Uusi noteeringuid on samuti lisandunud(-mas).

Atesteerimiskomisjon ei suutnud taas valida uut juhti väärtpaberiinspektsioonile. Taoline venitamine (5 kuud!), komisjoni koosseis (kus pole ainustki ala spetsiifikaga kursis olevat isikut) ning eri osapoolte üldine suhtumine küsimusse tekitab mulje, et turuosalised on toimivast järelevalvest enam huvitatud kui austatud riigiisad. Huvitav, huvitav!

Hetkel kuum