25. august 1997 kell 22:00

Eksitavast infost

Eile lõppes ASi Kuutsemäe aktsiaemissioon. Kuigi emissiooni lõplikud tulemused pole veel selgunud, võib eelmisel nädalal ASi Kuutsemäe omanike poolt teatavaks tehtud kasumiprognoosi suurendamise põhjal oletada, et esimese emissiooninädala tulemused omanikke ei rahuldanud.

Ja pole ka ime, sest suusakeskus lõpetas eelmise aasta 200 000kroonise kahjumiga. Ei lohuta ka see, et selle aasta lõpuks prognoosisid omanikud algselt poole miljoni krooni suurust kasumit, eelmisel nädalal teatati aga juba 800 000 krooni suurusest kasumiprognoosist. Seda enam, et uut kasumiprognoosi omanikud ei põhjenda.

Küsimusi tekitab aga hoopis see, millist informatsiooni peab siis uskuma investor. Esiteks on juba kummaline muudatuste tegemine. Teiseks aga see, kas on piisavalt põhjendatud uue prognoosi tegemine. Ilmselgelt ei ole korrektne situatsioon, kus emissiooni käigus märgivad investorid aktsiaid informatsiooni põhjal, mis on emissiooni lõppedes juba muutunud või vananenud.

Kindlasti ei saa õigustada ka ASi Hotell Olümpia aktsiate avaliku müügi käigus muudetud firma omandisuhteid, kuigi Hotell Olümpia omanikud ise nimetavad seda kringli asemel suhkrukringli müümiseks.

Tallinna väärtpaberibörsi tegevdirektori Helo Meigase arvates peaks olema seadusega piiritletud, millist ja kas üldse tohib uut informatsiooni emissiooni käigus anda. Kuigi enamik investoreid märgib aktsiaid viimasel päeval, võivad emissiooni alguses aktsiaid märkinud investorid sattuda olukorda, kus nad ei omanud otsuse tegemise hetkel firma kohta täit informatsiooni.

Seni kui seadust ei ole, ei jää investoritel üle muud, kui usaldada kindlameelselt vaid emissiooniprospekti ja mitte lasta end kõigutada emissiooni käigus lendu lastud uutest numbritest.

Hetkel kuum