25. august 1997 kell 22:00

Investorite huvi nihkub mujale

Möödunud nädalal jätkus Tallinna väärtpaberibörsil aktsiahindade tõus, ent rõhud on senistelt turu «tähtedelt» liikunud pisut mujale. Börsi nädalakäive oli rekordiline 1,14 miljardit krooni ning ka järelturu kogukäive 1,82 miljardit krooni on uus rekord.

Käibe kasv koondus taas pangasektorisse, ehkki tavapärasest suurem oli aktiivsus ka mujal. Tõusjate-langejate suhe jäi seekord 19-8, mis tõendab väljapoole pangasektorit jääva turuosa head minekut.

Pangasektorile tekkis «välisliige»

Selle nädala suurimaks tõusjaks oli Tallinna Pank, mis neljapäeval käis korra isegi üle 100 krooni. Mõnede maaklerite hinnangul on Tallinna Pank murdnud teatud psühholoogilise barjääri, mis seni teda teiste pankadega võrreldes odavamana hoidis. Edukas oli ka Ühispank. Senised turuliidrid Hansapank ja Hoiupank olid küll absoluutsed käibeliidrid, kuid hinnatõusult jäid teiste varju (Hansapanga tõus oli siiski tugev 9,45%).

Väljapoole Tallinna börsi statistikat jäi aga Läti Unibanka hinnatõus, mis väidetavalt oli samuti põhjustatud Eesti investorite aktiivsest turuletulekust.

Unibanka hind on Eesti pankadega võrreldes seni üksjagu madalam, kuid tulemused täiesti võrreldavad ning seetõttu on investorite huvi lõunanaabri vastu loogiliseks jätkuks siinse pangasektori kiirele tõusule.

Ehkki Eesti investorite aktiivsus lõunanaabrite turgudel oli tähelepandav ka varem, on tegu esimese märgiga ühel turul toimuvate protsesside otsesest ülekandumisest teisele Balti turule. Võib-olla polegi Balti ühis(väärtpaberi)turg nii utoopiline ja kauge tulevik kui seni tundunud? Kassid puhkavad, hiirtel on pidu

Pangaaktsiate tõusupotentsiaali ammendumise tõttu olid investorid teatud määral sunnitud pöörama enam tähelepanu börsi tootjatele-teenindajatele. Mõned spetsialistid arvasid ka, et paljud suvel «maganud» investorid on nüüd turule tulemas ning leides pangandusaktsiad ebameeldivalt kallitena eest, pöörduvad väiksemate ja seni odavamate aktsiate poole. Sellest tulenevalt näitasid mitmed tugevamad firmad arvestatavaid käibeid ning ka hinnad liikusid üles. Suurim võitja oli Tallinna Kaubamaja, millele kindlasti avaldas positiivset mõju tõus põhinimekirja. Samas tõusid ka EMV, Norma, Leks, Baltika. Arvata võib, et see trend võib kesta veel vähemalt järgmise nädala.

Vanemad lisanimekirja tegijad, nagu Pennu ja EVEA Pank, siiski langesid. Eriti viimane on viimasel ajal torganud silma suure ebastabiilsusega -- kuni 10% üksteisele kiirelt järgnevad tõusud ja langused on olnud tavalised, ent pikem trend näitab selgelt alla.

Vabaturg on viimastel nädalatel kaotanud mitu atraktiivsemat nime ning ilmselt hakkab investoritel tasapisi kahe silma vahele jääma. See mõjub pärssivalt kõigile seal seni veel kaubeldud firmadele ning kahandab nende tõusupotentsiaali. Arvestades börsi kava nimekiri üldse likvideerida on selge, et end ka tulevikus börsiettevõtetena nägevad firmad peavad hakkama senisest tunduvalt kiiremini liigutama, kui ei soovi kaotada viimaseidki investoreid.

Möödunud nädalal siiski proovisid sealset rahu rikkuda Rakvere lihakombinaat ja EVP. Olulist muutust hindades ei tulnud, hoolimata küllalt viisakast käibest - EVP hind tõusis 1,2% ja Rakvere püsis hoolimata nädalasisestest kõikumistest samal tasemel. Tunduvalt selgema trendi esitas Estiko, mida ei suutnud langusest päästa ka teated Emajõe Kaubanduskeskuse kohta.

Hetkel kuum