4. september 1997 kell 22:00

Prantsuse valitsus peab otsustama erastamise

Kogu suve on valitsus otsustamisest hoidunud, kuid nüüd tuleb kaardid välja käia. Nii Air France kui France Télécom sõltuvad tulevikus konkurentsis püsimiseks rahvusvahelistest liitudest, jätkuv riigi osalus võib potentsiaalsed partnerid eemale peletada. Suureneb ka surve Euroopa Liidu poolt.

Air France'i erastamise ümber valitsevaid erimeelsusi arvestades on selge, et otsust ei saa teha ilma võitjate ja kaotajateta. Valida tuleb kommunistide transpordiministri Jean-Claude Gayssot' ägeda vastuseisu ning Air France'i juhi Christian Blanci erastamist pooldava seisukoha vahel. Blanc ähvardanud ametist lahkuda, kui 12. septembril ei otsustata juhatuse koosolekul erastamise poolt.

Blanci juhtimisel on pankroti äärel seisnud kompanii jalule tõusnud. Tänavu prognoositakse kasumiks 210 miljonit franki ning tulevaks aastaks kuni 500 miljonit franki.

ELi komisjon lubas Prantsuse valitsusel toetada kompaniid 20 miljardi frangiga tingimusel, et firma läheb erastamisele.

Valitsus seisab delikaatse valiku ees -- kas kaotada Air France'i direktor või transpordiminister. Lionel Jospini otsus võib saada esimeseks katsekiviks peaministri suutlikkusele tasakaalustada oma vasakpoolses valitsuskoalitsioonis tugevalt esindatud kommunistide ning enam pragmaatiliste ja turumajandusele orienteeritud sotsialistide seisukohad.

Täna tehakse teatavaks valitsuse otsus ka France Télécomi kohta. Kevadiste ennetähtaegsete valimiste väljakuulutamise ajal oli kompanii juba valmis osaliseks erastamiseks. Uus valitsus peatas aga erastamise.

Sotsialistide ministrilt oodatakse ettepanekut 20% aktsiate erastamiseks, eelmine kodanlik valitsus oli valmis müüma 49% aktsiatest.

France Télécomi väärtuseks on hinnatud umbes 170 mld franki ning 20% tooks seega riigikassasse 35 mld franki. Pariisi kinnitusel võib erastamisteade tulla juba järgmisel nädalal.

Peagi peaks ELis taas arutatama abipaketti raskustes pangale Crédit Lyonnais. Tõenäoliselt tuletatakse Jospinile meelde ka eelmise valitsuse erastamislubadust. Kaitsetööstuse restruktureerimine tähendab aga seda, et kaua ei saa viivitada enam ka Thomsoni ja Aerospatiale erastamisega. DI-FT

Hetkel kuum