11. september 1997 kell 22:00

Riigikogu piirab välismaalaste tulu Eestis

Tulumaksuseaduse muudatuste olulisim mõte on riigikogu majanduskomisjoni liikme Mati Meose sõnul hakata tõsisemalt jälgima läbi offshore-firmade liikuvat raha. «Muudatusettepanekutes oli mõeldud kahele suunale: maksustada seda raha, mis liigub Eestist välja offshore- firmadesse, ja seda raha, mis offshore-firmadest investeeritakse Eestisse,» rääkis Meos.

«Viimane variant on kaudsem ning hõlmab laiemalt raha massi,» selgitas Meos. «Väljaläinud raha on puhtalt seotud Eesti ettevõtlusega.»

Offshore-firmade kasutamisest saadav tulu on see, et teenitud kasum konverteeritakse dokumentide järgi väljapoole Eestit, sellelt ei tasuta makse, kuid raha jääb ümbrikupalgana Eestisse, rääkis Meos.

Meos lisas, et seetõttu tuleks maksumaksjate ja riigieelarve huvides võtta kontrolli alla nii väljaminev off-shore-firmade kasum kui off-shore-firmadest Eestisse tulevad investeeringud.

«See toob kaasa kindlasti selle, et välisinvesteeringute jaoks muutub Eesti vähem atraktiivseks ja võib tähendada ka teatud tööhõiveprobleemide tekkimist,» oponeeris Reformierakonna liige Heiki Kranich.

Tulumaksuseaduse paranduste kohaselt maksustatakse nüüd välisinvestorite Eestis teenitavad dividendid erinevalt Eesti residentide saadavatest dividendidest. Dividendide väljamaksmisel võetakse sealt maha tulumaks, mis võib välisinvestori kodumaal olla vähendamiskõlbulik tema tulumaksust. Tulumaksuseaduse paranduste rakendamine sõltub sellest, kas Eestil on riikidega topeltmaksustamise vältimise ja investeeringute kaitse alased lepingud.

Kranichi sõnul pole rakendatav ka seaduses esitatud püsiva tegevuskoha mõiste. «Kui mingi välisfirma konsultant annab siinsele tütarfirmale konsultatsiooni, siis selle eest makstud palka tahab Eesti riik hakata maksustama,» imestas Kranich. «Maerski (Estonian Airi erastaja -- toim.) konsultant, kes saab palka Kopenhaagenist, peaks kuidagi oma palga pealt tulumaksu Eestisse üle kandma ja ma kujutan ette, et Eesti maksuamet Taani maksuametilt seda raha kätte ei saa.»

Reformierakonna esimehe Siim Kallase sõnul on tegemist ainult illusoorse eelnõuga. «See lähtub ettekujutustest, et mingid tohutud rahad lähevad kuhugi välismaale, neid tuleks kuidagi piirata, siis me saaks mingit hirmus suurt tulu,» rääkis Kallas. «Aga see summa on väike.»

Kui me tahame, et Eesti ettevõtjad ei opereeriks off-shore-firmade kaudu, siis peavad Eestis olema loodud niisugused tingimused, et ei oleks kellelgi mingit vajadust ega ka tahtmist tegeleda off-shore'idega, lisas Kallas. See on täiesti võimalik, kinnitas ta.

Tulumaksuseaduse punkt, mis oleks maksustanud off-shore-firmade kaudu Eestist väljamineva raha 15protsendilise tulumaksuga, jäi seekord seadusest välja.

Mati Meose sõnul kavatseb valitsus maksustada off-shore-firmadesse kantavat raha eraldi seadusega. Praegu hinnatakse Eestist maksuvabalt välja mineva raha suuruseks kolm miljardit krooni aastas.

Hetkel kuum