14. september 1997 kell 22:00

Levinum autoostmise viis on kasutusrent

Ühisliisingu ASi liisingudirektor Päärn Marran ütles, et nende firma kaudu autosid soetanutest on kuni 70 protsenti firmad ja vaid 30 protsenti eraisikud. Marrani sõnul kasutavad peaaegu kõik ettevõtted autode ostmisel kasutusrenti. «Eraisikud on uute autode liisimisel seadnud endale eesmärgiks liisinguperioodi järel auto välja osta, mis tähendab, et nad kasutavad rohkem kapitalirenti,» lisas ta.

Rasmus Kulla Hoiupanga Liisingu ASist ütles, et firmad eelistavad kasutusrenti, sest sellisel puhul saavad nad ostu pealt tagasi käibemaksu, mida kapitalirendi puhul teha ei saa.

Nissani autode jaemüüja ASi Fakto müügijuht Urmas Kirsti rääkis, et kuna paljud firmad liisivad oma töötajatele autosid ettevõtte kaudu, on väga raske tõmmata piiri, kes saab auto kasutajaks. Ta ütles, et nende klientidest on ligi kolmveerand ettevõtted ja veerand eraisikud.

Autode soetamine liisinglepingute teel võib Urmas Kirsti sõnul väheneda ainult juhul, kui inflatsioonitempo aeglustub või liisinguprotsendid tõusevad. Praegu on keskmine liisinguprotsent 12.

Päärn Marran prognoosis, et kui liisinguturul olev raha muutub odavamaks, hakatakse liisimise vastu kindlasti rohkem huvi tundma kui praegu.

Kahjulikult mõjuvad tema sõnul aga need juhtumid, kus intressi nime all pakutakse välja vara kallinemist või ei selgitata, et intressi arvestamine toimub laenu põhisummalt, mitte jäägi pealt.

Hyundai toodangu maaletooja ASi Hyundai Balti tegevdirektor Tarmo Noot ütles, et kuigi praegu ostavad uusi autosid liisingu teel peamiselt firmad, on täheldatav eraisikute osakaalu pidev suurenemine.

Tarmo Nooda hinnangul kasutavad ilmselt juba paari aasta pärast eraisikud liisinguvõimalust ettevõtetest rohkem.

Hetkel kuum