2. oktoober 1997 kell 22:00

UPM-Kymmene pürib maailmafirmaks

Põhja-Ameerika suuruselt kuuenda ajakirjapaberi tootja, Bland Paperi tehase tootmisvõimsus on umbes pool miljonit tonni ühekordse pealistusega paberit (nn lwc-paber), peale selle kuulub talle 77 000 ha kasvavat metsa. Sealt saab tehas umbes neljandiku vajalikust toormest.

Kui UPM-Kymmenel läheb tuleva aasta algul Raumas käiku uus paberimasin, siis suureneb tema ühekordse pealistusega paberi aastatoodang 2,5 mln tonnini ja kogu ajakirjapaberi toodang ligi nelja miljoni tonnini. Sellega on UPM-Kymmene selgelt maailma suurim ajakirjapaberi tootja, kellele järgnevad Metsä-Serla ja Myllykoski üheskoos 2 mln tonniga.

Eestis kasutavad UPM-Kymmene lwc-paberit kõik suuremad ajakirjad.

UPM-Kymmene tegevdirektori Juha Niemilä sõnul on firma strateegiaks kasvada ülemaailmseks metsatööstusfirmaks. Ta prognoosib, et ka edaspidi kavatseb firma kasvada põhiliselt väljaspool Euroopat.

Soome ja Rootsi metsatööstusfirmad on valinud ainuõige strateegia. Kõigepealt on nad rajanud endale tugeva vundamendi koduturul, siis on nad laiendanud haaret Euroopasse ja edasi laiendavad sammhaaval tegevust ülemaailmselt.

Metsatööstuses on täheldatav toomise selge koondumine. Kui 1980. a andis 10 suuremat metsatööstusfirmat 20% kogu metsatööstuse toodangust, siis nüüd on nende käes juba pool kogutoodangust.

Paberitööstuse globaliseerumisel on soome eksperdi arvates kolm-neli põhjust. Esiteks aitab see valutumalt üle elada konjunktuurikõikumisi. Teiseks pääseb üleilmse strateegiaga firma uutele kasvualadele, milleks praegu on Aasia ja Lõuna-Ameerika. Ja veel aitab globaalpositsioon paremini hankida rahvusvahelist kapitali.

Eksperdi sõnul on metsatööstusfirmadest maailmas vaid üks ehtne globaalfirma -- Kimberley-Clark. Sellele positsioonile lähenevad International Paper (USA) ja UPM-Kymmene. KL

Hetkel kuum