16. oktoober 1997 kell 22:00

Ahtisaari USA kapitali otsimas

Soome president avaldas USA-visiidi ajal arvamust, et USA kapital peaks aktiivsemalt osalema ELi nn põhjapiirkondade arendamisel. Seejuures pidas ta eelkõige silmas Venemaa põhjaosa nafta- ja gaasileiukohtadega seotud suuri infrastruktuuriprojekte, mille elluviimiseks ELi rahast üksi ei piisa.

Ahtisaari pidas vajalikuks, et Euroopa Liit töötaks välja oma põhjaosa arendamise strateegia ning analüüsiks selle võimalusi ja riske. «See annaks Euroopa Liidule ülemaailmses ulatuses suurema kaalu,» lisas ta.

ELi ja Venemaa vahelised kaubandustakistused kõrvaldatakse Ahtisaari arvates nende sõlmitava partnerlus- ja koostöölepingu abil. Soome toetab igati Venemaa pääsemist maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) ning majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni (OECD) liikmeks, mis aitaks Venemaal integreeruda maailma majandusse. Enne kui see teoks saab, tuleb aga Venemaal Soome arvates täiustada oma seadusandlust.

Soome president rõhutas, et kaubandusliku ja majandusliku koostöö süvendamine eeldab suurte investeeringute tegemist ida-läänesuunalise liikluse parandamisse. Ka rahvusvahelised finantsinstitutsioonid, nagu Euroopa arengupank (EBRD), maailmapank ja rahvusvaheline valuutafond (IMF) peaksid sellest senisest rohkem osa võtma. KL

Hetkel kuum