28. oktoober 1997 kell 22:00

Maailma börsid kukutasid eile Tallinnas aktsiate hindu

HF Kapitali juhataja Margus Uudami sõnul võis eilehommikusest kauplemisest järeldada, et hinnalanguse põhjus pole niivõrd müügiorderid, kuivõrd psühholoogilised mõjutused.

Uudam ütles, et fundamentaalset uudist hinnalanguse põhjuseks ei ole mõtet otsida, vaid Eesti turg reageerib maailma börside muutustele.

«Börsisüsteemi eilset 120 miljoni kroonist päevakäivet arvestades võib öelda, et pikaajalised fundamentaalsed investorid oluliselt positsioone ei realiseeri ja spekulatiivsed investorid kasutavad hinnakõikumisi oma huvides,» lisas Uudam.

Eelmine suur langus toimus neljapäeval, mil aktsiate hinnad langesid üle 15 protsendi.

Äripäeva analüütik Toomas Truuverk ütles, et Tallinna börsi langusesse andsid oma osa ka väärtpabereid müüma asunud välisinvestorid. Truuverk ütles, et kui langus teistel börsidel on väike, siis Eesti turg sellele ei reageeri, sest siia investeerivad riskialtimad välisinvestorid. Kui ülemaailmne langus on suur, hakkavad ka Eestisse investeerinud investorid oma positsioone realiseerima, sest ka neil tuleb mingil tasemel piir ette, lisas ta.

Suurima, 30protsendilise languse tegi läbi turvafirma ESS aktsia, mille sulgemishind jõudis 91 krooni tasemele. Pangaaktsiatest langes enim, 14,5 protsenti, Tallinna Panga aktsia sulgemishind, mis saavutas 71 kroonise taseme.

Pärast eilset 12,4protsendilist hinnalangust on Tallinna väärtpaberibörsil kaubeldavate ettevõtete turuväärtus võrreldes kõrgperioodiga augusti lõpus vähenenud 8,4 miljardi krooni võrra.

Et augusti alguses oli Eesti väärtpaberite keskdepositooriumis registreeritud ligi 30 000 börsiettevõtete väärtpabereid omavat kontoomanikku, siis on üks investor alates septembri algusest kaotanud keskmiselt ligi 300 000 krooni.

Margus Uudam ütles, et kui maailma börsidel saabub tasakaal, võtab Eesti turg taas omaette suuna.

Hoiupanga analüüsikeskuse juhataja Martti Singi sõnul jäävad aktsiahindade muutused ka edaspidi sarnasteks maailma turgudega.

«Kui hästi läheb, siis hinnad ei lange, aga tõusu ma ei näe,» nentis Truuverk.

Hetkel kuum