18. november 1997 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Lõuna-Korea woni kukkumisega on kriisist nakatunud veel üks Kagu-Aasia valuuta. Esmaspäeval loobus keskpank woni ja USA dollari fikseeritud kursi kaitsmisest.

Valuuta kukkus pärast seda, kui riigi parlament ei suutnud majanduse reformipaketis kokku leppida.

Lõuna-Korea keskpank lasi vahetuskursil ületada psühholoogilise 1000 woni piiri. Valuuta nõrgenes dollari suhtes 986 wonilt 1008 wonile. Won ei liigu aga täiesti vabalt. Ka edaspidi määratakse vahetuskurss dollari suhtes kindlaks iga päev, ent juba madalamal tasemel.

Valuutakursi kukkumine sunnib riiki taotlema IMFi abi, ütlesid analüütikud. DI

Euroopa Liit maksis teraviljakasvatajatele 1995. ja 1996. aastal toetusteks 3 miljardit ECUd rohkem kui vaja, teatas Euroopa audiitorkohus.

Ülemaksmine tulenes sellest, et ELi ühises põllumajanduspoliitikas (CAP) puudub säte, mis näeks ette farmeritele makstavate subsiidiumide vähendamise vastavalt maailmaturu hindade tõusule.

Kompensatsioonid veiseja vasikaliha tootmise eest olid samuti ligi 800 mln ECU võrra vajalikust suuremad.

Euroopa komisjon lubas probleemiga tegelda ELi põllumajandussüsteemi uue reformi käigus, mis sisaldub ELi Agenda 2000 programmis. REUTER-ETA

EL on alates 1988. a ilma jäänud miljardist ECUst (1,13 mld dollarit) tollimaksudest, sest importöörid on varjanud toodete tegelikku päritolu ja esitanud tollile valeandmeid, teatas Euroopa audiitorkohus. Importöörid suunasid impordi läbi riikide, millel on ELiga soodsad kaubanduslepingud või kasutasid võltsitud päritolu tõendavaid dokumente.

1996 vähenes pettuste arv veidi, langedes 5,3 protsedini ELi eelarvest, võrrelduna 5,7 protsediga1995. a. REUTERS- BNS

Soomes alustas eile ilmumist teine majandusleht Taloussanomat, mis hakkab konkurentsi pakkuma seni turul üksinda valitsenud majanduslehele Kauppalehti.

Väljaande peatoimetaja Antti-Pekka Pietilä sõnul kavatseb leht pakkuda lugemist nii üksikisikuile kui investoreile, ettevõtjaile, juhtidele ja rahandusspetsialistidele.

Lehe omanikud on kontserni Sanoma kuuluv majandusuudiste agentuur Startel ja Turun Sanomat. STT-ETA

Hetkel kuum