23. detsember 1997 kell 22:00

Aasta tähtsündmus 1997?

Minu jaoks oli sees siis-ki Euroopa Liidu otsus. Selle tähendust Eestile ma lihtsalt ei saa kuidagi väiksemaks mõelda ja ei tahagi. Tegelikult mulle meeldiks uskuda küll, et see oli ka maailma jaoks tähtsündmus. Aga ju ta siiski ei olnud. Kui võtta kogu maailma, siis ma lisaksin siia ka välispoliitilised sündmused. Et NATO laiendamise otsus jõudis ka tegudesse. Ja teiseks see, et ELi otsustati kaasata riike juurde.

Negatiivses mõttes jääb meelde, et piirileping meie suure naabriga on valmis, kuid paari kuu tagant aina ilmnes väljaotsitud põhjendusi ja süüdistusi, miks seda siiski ei saa alla kirjutada.

Eesti Merelaevanduse erastamine. See oli üks suur etapp, millega me väga kaua aega tegelesime ja mis lõpule jõudis. Suur sündmus oli muidugi ka Estonia lõpparuande valmimine, aga see nüüd päris maailmamastaabis vahest ei ole.

Kohalikus elus üllatas muidugi see negatiivselt, kui aktsiad hakkasid tugevalt langema. See oli aga üks paremaid õppetunde. Pani järele mõtlema, et elus ei pea kõik tingimata kasvama.

Maailma mõõtmetes ei tulegi niisugust sündmust meelde, mis mind väga oleks liigutanud. Kohalike asjadega oli nii palju tegemist, et ma ei ole justkui veel maailmakodanikuks saanud.

Välissündmustest otsus, millega Eesti kutsuti liitumisläbirääkimistele. Mitte et ma oleksin eurovaimustuses, aga lihtsalt et Baltimaid ei vaadatud ühtse massina ja lähtuti kontseptsioonist: kes on edukam. Muret teevad jätkuvalt halvad suhted Venemaaga -- stabiilsuse mõttes ja ka ärilisest seisukohast.

Siseriiklikult positiivne sündmus: võib küll kõlada küüniliselt, aga see, et tollitariifiseadus võeti vastu põhiseaduse rikkumisega, mis ei võimalda ilmselt teda rakendada pikema aja jooksul. Ja negatiivne on see, et üldiselt riik siiski liigub ametnike- ja riigikesksuse suunas.

Kindlasti Talse kukku-mine, börsikriis. Võib olla, et see näitas ka majanduskriisi. See on ka negatiivne maailma uudis, sest seesama juhtus kogu maailmas. Küsimus on minu arvates, kas Aasias on majanduskriis, kas tuleb maailmas majanduskriis või ei. Ja kui kaugele see majanduskriis võib rullida.

Positiivne sündmus oli kindlasti see, et Eestiga arvestati ELiga laienemisläbirääkijate otsustamisel.

Üks äärmiselt vapustav sündmus oli kindlasti printsess Diana surm. Kuna olen ka ise sealt tunnelist läbi sõitnud, kus see kõik toimus, siis masendus on tugev.

Hetkel kuum