Raja- ja rahaleidja

09. veebruar 1998, 00:00

ASi EMEX juhatuse esimees Toomas Keridon sai osava ja kavala ärimehe aura endale juba läinud aasta juunis, kui suutis endale ja kaasaktsionäridele teha toreda jaanikuise kingituse -- erastada monopoolsete õigustega metalliettevõtte juhtkonnale kuuluvale ASile Nelimet.

Nüüd, kui võlg EMEXi erastamist krediteerinud firmale tahtis maksmist, tegi Keridon järgmise kavala käigu.

Raha leidmiseks on kaks teed. Võtta dividende, aga see oleks olnud võimalik alles suvel. Võlg oli vaja maksta kiiremini

Teine võimalus on osta ettevõtte raha eest omanikelt aktsiaid tagasi. Nii otsustas teha ka EMEXi juhtkond. EMEXi aktsionärid nõustusid esmaspäeval ettevõtte juhatuse ettepanekuga müüa tagasi kümnendik aktsiatest hinnaga 55 krooni aktsia. Kui teoreetiliselt tehakse sääraseid aktsiate tagasiostmise tehinguid selleks, et osa aktsionäre ettevõtte poolt välja osta, siis Keridoni ja partnerite jaoks oli see osav ja lihtne võimalus leida kiiresti raha tagastamaks pangale erastamiskrediit.

Aktsiaid osteti kõigilt aktsionäridelt proportsionaalselt kümnendik. Kuna EMEXi juhtkonnast moodustatud ASile Nelimet kuulub aga vähemalt 51% firmast, teenis metallikokkuostja põhiomanik ligi 28 miljonit krooni võlakustutusraha.

Rõõmsad olid ka pisisaktsionärid -- kaks korda turuväärtusest kõrgem tagasiostuhind oli neile piisavalt atraktiivne, et aktsiate müümises mitte kahtlema hakata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing