17. märts 1998 kell 22:00

Järvseljal likvideeritakse sotsialismi

Tartumaal Võnnu ja Meeksi vallas asuv Järvselja õppe- ja katsemetskond on nii sisult kui vormilt 1970. aasta tasemel.

Põllumajandusülikooli metsandusteaduskonna dekaan Toivo Meikar tunnistab, et tudengid ei taha Järvseljale, kus kõik ajast maas, praktikale tulla.

Järvseljal elab sadakond inimest, kellest 53 on tööle vormistatud õppe- ja katsemajandisse. Palgal on näiteks 6 kütjat ja 7 koristajat, mis on selge liialdus.

«Paljud on siin harjunud ainult palka saama, aga nüüd tuleb abitöölisteks vormistatutel päris tööle hakata või siis ära minna,» on kuu tagasi Järvseljale tööle tulnud metsaülem Hans Mallene resoluutne.

Metskonna baasil moodustatud sihtasutus on andnud küla pensionäridele elektri ja küttepuud tasuta, elamispinna ruutmeetri üür on 10 senti, 14 õpilasega koolile on küte, elekter, söök ja transport tasuta, sihtasutus haldab kauplust, klubi, sauna ja 36 elumaja.

Järvseljal on praktikal käinud muuhulgas keskkonnaminister Villu Reiljan, metsaameti peadirektor Andres Talijärv, suuremate metsavarumiskontsernide juhid ja paljud puiduärimehed.

«Kaasaegne tehnika peaks siia tulema metsakapitalilt, erametsatööstuselt oleks palju moodsaid seadmeid kingituseks paluda,» arvab Mallene. Tema sõnul võiks metsafirmad pakkuda soodustingimusi metsamaterjali kokkuostul ja aidata uusi majandussidemeid luua.

Näiteks Tartu puidufirma Arbor ostab meilt peenpalgi ja kasepaku turuhinnast pisut kallimalt, et meid jalule aidata, räägib Mallene.

Veel möödunud aastal müüs Järvselja palki hinnaga 80 krooni tihumeeter, kuigi turuhind on 400--700 krooni.

Hiljuti Järvseljal väljasõiduistungit pidanud metsakapitali nõukogu otsustas, et möödunud aastal riigimetsa müügist saadud rahast eraldatakse 300 000 krooni Järvselja ühiselamute renoveerimiseks ja 150 000 krooni ümberkorralduskuludeks.

«Pakilisemate probleemide lahendamiseks vajaksime 10 miljonit krooni lisaks 4 miljonile, mis sel aastal oma tegevusest teenima peaksime,» märgib Mallene.

Kahjuks jääb tema soov esialgu vaid unistuseks, sest metsamehed ja metsandusjuhid on oma koolituskoha Järvseljal unustanud.

Hetkel kuum