8. aprill 1998 kell 22:00

Iga lisatuli pole kasutuskõlblik

Sel nädalal jõuab Tallinna ja Tartu varuosakauplustesse terve sari omapäraseid autotarvikuid -- neoonvalgusteid, siniseid tulesid, «jooksvaid» piduritulesid jne.

«Praktilist otstarvet neil muidugi ei ole,» möönab ASi Hasmar Auto ASi tegevdirektor Andri Kulbach, «seda enam, et põhiturg, kus selliseid efekti taotlevaid seadmeid kasutatakse, on USA.» Kuna näiteks sinisel udulaternal euronõuetele vastavust tähistavat E-tähte peal pole, siis see Eestis maanteeliikluses kasutamiseks ei sobi, nagu ka mitmed teised efekti taotlevad valgustid. «Inimestele nad aga meeldivad ja keegi seepärast, et neid ametlikult kasutada ei tohi, ostmata küll ei jäta,» ütles Kulbach. «Loomulikult me teavitame kliente, aga kasutamine jääb igaühe enda otsustada.»

Värvilise sisevalgusega või valgustatud käigukangi nupuga ei tohiks probleeme tekkida, küll aga siniste udutulede, neoonvalgusega numbritule ja mitmevärviliste pidurituledega, mis ka tootja poolt mõeldudki vaid off-road-kasutamiseks (see on kirjas ka toodetel endil). «Kui neid aga vaid suveõhtul ranna ääres kasutada, siis miks mitte!» leidis Kulbach. Ka sobivad mitmed sellised 12 voldil töötavad valgustid suurepäraselt näiteks väikebussidesse või haagissuvilatesse sisevalgustiks.

Selline Taiwani autoteemaline pilakaup pole kuigi kallis -- USA menuka telesarja «Knight Rider» järgi nime saanud «jooksev» tuli maksab jaemüügis 200 krooni ringis, pikk üle terve tagaakna ulatuv suuna- ja piduritule plokk pisut üle 300.

Esimene reaktsioon sel-liste tulede kohta on negatiivne. Kohad, kus lisatulesid kasutada ja millised need olema peavad, on täpselt määratletud. Lisastopptuli peab olema punane ja põlema sünkroonselt põhistopptuledega, mingeid jooksvaid tulesid autol olla ei tohi. Samuti ei tohi auto alla mingeid lisatulesid paigaldada, kui neid muidugi vaid oma hoovis seistes ei põletata. Ka mingit sinist udutuld ei tohi autol olla.

Kui selliseid valgusteid kasutatakse autos sees, siis ei ole muud reeglit, kui et need ei tohi juhi vaatevälja häirida.

Hetkel kuum