22. aprill 1998 kell 22:00

Vene maaseadus uuesti ummikus

«Eelnõu uus variant muudab praktiliselt kõik tehingud maaga ebaseaduslikuks,» ütles Boriss Jeltsini esindaja duumas Aleksandr Kotenkov.

President Boriss Jeltsin nõudis seaduseandjatelt maa ostmise ja müügi lihtsustamist, kuid neid soovitusi ei arvestatud.

«Parlament ei arvestanud eelnõus presidendi peamisi nõudeid, mistõttu on üsna tõenäoline, et Jeltsin jätab sellele alla kirjutamata,» ütles Kotenkov.

Parlament võttis maaseaduse esimest korda vastu juba möödunud suvel, kuid Jeltsin pani sellele septembris veto. Jeltsini sõnul ei taganud seadus maa vaba müüki, mida ta peab üheks olulisemaks poliitiliseks eesmärgiks ning eeltingimuseks põllumajandussektori reformidele.

Alamkoda on aga seisukohal, et maa vaba müük viiks põllumajandussektori hävingule ning annaks uusrikastele ja välismaalastele võimalused spekulatiivseteks tehinguteks.

Eile vastu võetud maaseadus võimaldab põllumeestel maad müüa ainult riigile ning piirab selle pärimisõigust.

Seaduse poolt hääletas 265, vastu kolm ning hääletamisest loobus kaks saadikut. Eelnõu läheb kinnitamisele parlamendi ülemkotta ning seejärel Jeltsinile allkirjastamiseks.

Maaküsimus on Venemaal endiselt äärmiselt vastuoluline. Alates NSVLi lagunemisest on kodanikel õigus linnapiirkondades maad omada, kuid enamik põllumajandusmaast on endiselt riigi omand. Põllumeestele ja põllumajandusega tegelevaile firmadele üle antud maad pole aga võimalik müüa ega pärandada. AP- BNS-REUTER-ÄP

Hetkel kuum