3. juuni 1998 kell 22:00

Balti riikidele riskikapital Rootsist

Fondi esimees on Läti kodanik ja praegu Rootsi konglomeraadi Addum president Andrejs Cakste. Tegevdirektor on Patrik Mossberg, kes praegu töötab firmas Tetra Laval.

Esimeses järjekorras saavad E.L.L.i investeerida institutsionaalsed investorid.

«Pöördume nii Rootsi kui ka teiste investorite poole. Kuni 10% nõutud kapitalist investeerib Öhman Group,» ütles Andrejs Cakste. Andrejs Cakste, kelle vanaisa oli Läti esimene president, on varem juhtinud liitumisi ja ülevõtmisi sellistes firmades nagu kodumasinaid tootev Electrolux ja tubakafirma Swedish Match.

E.L.L.i äriidee on enamusosaluse omandamine Eesti, Läti, Leedu ettevõtetes.

«Kolme kuni viie aasta pärast müüme oma osaluse mõnele tööstusinvestorile või viime firma börsile,» ütles Cakste. «Vahepeal kosutame ettevõtte bilanssi, mis on Balti riikide ettevõtetele sageli probleem. Lisaks on meie poolt oskusteave ning juurdepääs rahvusvahelistele kontaktidele,» jätkas ta.

Eesmärk on tagada investoritele aastas 30% tasuvusmäär.

«Oleme kulutanud hulga aega ja vaeva ning nüüd oleme lõpuks niikaugel, et vajaliku tööstus- ja finantsalase oskusteabega kohalikud organisatsioonid hakkavad valmima,» ütles Patrik Mossberg. «Olukorras, kus turul toimuvad kiired arengud, on edu pant kohalolek ning pidev suhtlemine firmadega,» jätkas ta.

Loodav riskikapitali fond avab oma esimese kontori Riias. Seejärel on kiiresti plaanis avada esindused ka Tallinnas ja Vilniuses.

Kohalike kogemuste kaasamiseks on E.L.L. loonud Balti nõustajate kogu, mille liikmeil on hea ülevaade Eesti, Läti ja Leedu ettevõtlusest.

Nõusoleku koostööks on muuhulgas andnud Leedu endine president Algirdas Brazauskas, Norma juhatuse esimees Peep Aaviksoo ja maailmapanga Balti piirkonna esindaja Lars Jeurling.

Hetkel kuum