Baltimaad kui Põhjala koduturu laiendus

01. juuli 1998, 00:00

«Balti regioon on kiiresti kasvav turg. See on meie jaoks väga atraktiivne,» ütles Sonera juhatuse esimees Pekka Vennamo. «Telia ja Sonera ühine strateegiline huvi on seotud Läänemere piirkonnaga, seetõttu usun, et meie koostöö Leedus on pikaajaline,» ütles ta.

Mõlemal firmal on juba osalus Eesti, Läti ja Peterburi telekommunikatsioonifirmades. Sonerale ja Teliale kuulub kummalegi 24,5% Eesti Telefoni, Eesti Mobiiltelefoni ja Latvijan Mobilais Telefonsi aktsiatest.

Soneral on ka 23,5protsendiline ja Telial 12,7protsendiline osalus Peterburi Nort-West GSMis. Telia on esindatud ka Poolas, kus talle kulub veerand telefonifirma Netia aktsiatest.

Lietuvos Telekomase aktsiate müügitehing vormistatakse ning 510 miljonit dollarit kantakse üle nädala jooksul, ütles Leedu riigivarafondi peadirektor Stasys Vaitkevicius.

Seejärel alustab riigivarafond erastamise järgmist etappi, müües enne aasta lõppu veel 5% Telekomase aktsiatest.

Rootsi analüütikud on avaldanud arvamust, et Telia ja Sonera Telekomase eest makstud 7,3 mld Eesti krooni on liiga kõrge hind. Telia tegevdirektor Lars Berg väitis vastu, et hind oli sobiv, sest Leedu telefonivõrk on võrreldes näiteks Venemaaga heas korras.

Telekomase eelmise aasta käive oli 2,36 mld Eesti krooni ja puhastulu 418 mln krooni. Firmadevahelise kokkuleppe kohaselt tagab Leedu valitsus Telekomase monopoolse seisundi 2002. aasta lõpuni.

Leedu telekomasel on 10 500 töötajat, mis lääne mõõdupuu järgi on liiga palju, kuid ostutehingu kohaselt järgmise kahe aasta jooksul töötajate arvu ei vähendata.

Analüütikud rõhutavad, et Leedus palju vaidlusi ja meeleavaldusi põhjustanud Telekomase aktsiate müügiga on Leedu astunud viimase sammu plaanimajandusest loobumise teel.

Vahetult enne aktsiamüüki kirjutas president Valdas Adamkus alla uuele telekommunikatsiooniseadusele, mis annab ostjale monopoolse seisundi. Samal ajal toimus Telekomase töötajate meeleavaldus presidendi residentsi juures.

Protesti avaldas ka Leedu sotsiaaldemokraatlik partei, mis väidab, et seadusele allakirjutamisega rikkus president põhiseadust.

Sotsiaaldemokraatide rahustamiseks on osa aktsiamüügist laekuvat raha kavas kulutada elanike rublahoiuste kompenseerimiseks. BNS-KL-FT-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing