2. august 1998 kell 22:00

Baltimaades väike tõus

Riia börs liikus kuu viimasel päeval pisut üles. Põhiliselt oli selle taga Unibanka, mille hind hüppas 15 santiimi vaid kümme minutit enne kauplemise lõppu välja pandud suure ning turuhinnast tublisti kõrgema orderi tõttu. Mõned maaklerid oletasid, et tegu oli kuu lõpust tingitud tahtliku hinnakergitamisega, mille mõju järgmiste kauplemissessioonide jooksul kaob. Ka teised suuremad tegijad nagu Rezekne, Kaija ja laevaremonditehas, toetasid turgu mõõdukate tõusudega. Järgmisel nädalal ilmselt olulist hinnatõusu enam oodata pole, sest poolaastatulemused on praeguseks juba avaldatud.

Ka Leedu börsil kerkisid liideraktsiate hinnad. Litin tõusis1,27%, 660,52 punktini. Põhinimekirja pangad näitasid arvestatavat käivet ning tugevnesid protsendi-paari jagu. Neile järgnesid ülejäänud põhinimekirja aktsiad. Ka A-nimekiri oli tugev, ehkki tõus oli tagasihoidlikum. Maaklerid rõõmustasid tõusu üle, kuid olid skeptilised järgmise nädala väljavaadete suhtes, uskudes pigem sügisest tõusu.

Aktsiahinnad RTS-süsteemis langesid reedel taas pisut ning maaklerid panid selle põhiliselt kasumivõtu arvele. Turul tegutsevad endiselt vaid lühiajalised spekulandid, kuid mõne arvamuse kohaselt on olukord tasapisi paranemas. Investorite tuju tõstsid ka Mosenergo oodatust paremad tulemused ning võlakirjaturu napp tugevnemine.

Reedene kauplemine Wall Streetil ei pakkunud investoritele taas midagi rõõmustavat. Jaapani valitsuse uut nõrga jeeni poliitikat nähakse löövat valusalt USA eksportööride pihta. Segatuna juba praegu laekuvate ebameeldivate uudistega langevatest kasumitest sunnib see paljusid aktsiaid müüma. Halbu uudiseid edastasid mitmed suured, sealhulgas Caterpillar ja teised rasketööstus- ja muude tsükliliste tegevusalade firmad, nagu Hewlett-Packard ja Kellog Co. Ka tehnoloogiaaktsiad kukkusid järsult, tuues Nasdaqi alla 2,4%.

Hetkel kuum