13. august 1998 kell 22:00

Soros soovitab rubla devalveerida

Ajalehele The Financial Times läkitatud kirjas ütles Soros, et kuigi valuutakomitee süsteem võib olla Venemaa jaoks liiga jäik, on see praeguses olukorras kõige efektiivsem võimalus turgude stabiliseerimiseks. Sorose hinnangul on finantskriis riigis jõudnud lõppfaasi.

Miljardärist filantroop, kes kogus hiigelvaranduse 1992. a Euroopa vahetuskursimehhanismi vastu spekuleerides, ütles, et Venemaa vajaks valuutakomitee süsteemile üleminekuks 50 mld dollarilist valuutareservi.

Sorose hinnangul võiks Venemaa siduda rubla ühepoolselt dollari või euroga praegusest kursist 15--20% madalamal tasemel, et kajastada naftahindade langust maailmaturul.

Vene keskpanga valuutareservid ulatuvad 17 mld dollarini. Rahvusvaheline valuutafond (IMF) ja maailmapank on omalt poolt lubanud 17 mld dollarit. Sorose sõnul tuleks G7 riikidel uue süsteemi toetuseks eraldada veel 15 mld dollarit ja mitte viivitada.

«Rubla ühekordne 15--20% devalveerimine ei lahendaks ühtegi valitsuse ees seisvat probleemi,» pareeris Venemaa keskpanga asejuhataja Deniss Kisseljov. «Selle asemel tekiks turgudel täielik segadus, mis loomulikult looks uusi võimalusi spekulatiivseteks tehinguteks.»

Deniss Kisseljov ütles, et Venemaa praegune valuutakoridoril põhinev kursipoliitika aitab riigil pangakriisi vältida. Praeguse korra kohaselt võib rubla liikuda dollari suhtes laias valuutakoridoris, kus tänavu on keskkurss 6,2 rubla dollari vastu.

Kisseljov ütles, et keskpanga otsus piirata kommertspankade valuutaoste ja anda neile paremad võimalused üleöölaenudeks peaks turge rahustama ja rubla stabiilsust hoidma.

«Me laiendame pankaderingi, kellel on juurdepääs keskpanga ühepäevastele laenudele,» ütles Kisseljov.

Vene aktsiaturg alustas eile vabalangusega ja föderaalne väärtpaberikomisjon peatas kell 11.30 kauplemise. Juhtivate aktsiate hinnad langesid enne kauplemise katkestamist 15--25%.

Diilerid seletavad vabalangust likviidsuskriisiga pankadevahelisel turul. Kardetakse, et Venemaal tuleb rubla devalveerida ning et oodata on ulatuslikku pangakriisi. REUTERS-FT-BNS-ÄP

Hetkel kuum