7. oktoober 1998 kell 22:00

Primakov tutvustas kriisiprogrammi

Primakov pidas esmatähtsaks pangandussüsteemi taastamist, mis nõuab osa nõrkade kommertspankade likvideerimist. Kuid ta pidas võimalikuks mõnede suuremate maksujõuetute pankade päästmist, sest nende sulgemine avaldaks liiga ränka sotsiaalmajanduslikku mõju. Primakov kinnitas, et panku ei natsionaliseerita.

Riigi ja ettevõtete vastastikuste võlgade likvideerimiseks on kavas läbi viia spetsiaalne võlgade tasaarveldus. Selle käigus ei emiteerita täiendavalt katteta rublasid ning arveldused toimuvad riiklike kanalite kaudu kommertspankade vahenduseta, ütles Primakov.

Peaminister lubas kinni pidada valitsuse võlgade tagasimaksmisest nii välis- kui kohalikele investoritele. Erastamine jätkub, kuid edaspidi lähtutakse põhimõttest, et riigivara müük oleks kasulik riigieelarvele ning ühtlasi kindlustaks investeeringute juurdevoolu erastatud ettevõtetesse.

Primakovi sõnul kavatseb valitsus tõhustada maksukogumist, milleks püütakse vähendada varimajanduse osakaalu ning alandada maksumäärasid, mis peaksid stimuleerima tootmise kasvu nii riiklikes kui eraettevõtetes.

Valitsus lubab välja maksta hilinenud palgad ja pensionid ning tagada talveks vajalikud toiduaine- ja kütusevarud. Valgevene ja Ukrainaga on kavas alustada läbirääkimisi Venemaale võlgu olevate summade vahetamiseks toiduainete vastu. Jätkatakse mõningate põllumajandussaaduste ja hädavajalike ravimite importi ja alandatakse nende sisseveotariife. REUTERS-ETA

Hetkel kuum