Kristi Malmberg • 17. jaanuar 1999 kell 22:00

Malle Eenmaa süüdistab Hüvitusfondi eksjuhti

Eenmaa kohtus riigikogus Maapanga pankroti asjaolude väljaselgitamiseks moodustatud komisjoniga eelmisel esmaspäeval. «Eenmaa ütles, et teda tõrjuti fondi jaoks oluliste otsuste tegemisest kogu aeg kõrvale ning tegelikkuses juhtis panka ja langetas otsuseid Arle Mölder,» kinnitas komisjoni liige Ignar Fjuk.

Mölder on olnud nii Maapanga juhatuse kui nõukogu liige. Maapank ja Hüvitusfond on omavahel teinud mitmeid tehinguid, millest fond kokkuvõttes sai kahju 23,7 miljonit krooni.

Fjuki sõnul nõustus Eenmaa komisjoni väitega, et üheks panga pankroti põhjuseks olid juhtimisvead. «Samas ei osanud ta peale sihitu ja otstarbetu juhtkonnavahetuse mingeid muid vigu esile tuua,» nentis Fjuk, lisades, et asjal on juures endalt vastutuse äralükkamise maik.

Neljapäeval kohtus riigikogu komisjon Eenmaa järel Maapanka juhtinud Kalev Raidjõega, kes märkis, et ei oska hinnata, kuidas Mölderi tegevus võis mõjutada Eenmaad või Maapanka.

Raidjõe tõi pankroti ühe põhjusena välja sagedast omanikevahetust. «Omanik on siiski see, kes määrab panga strateegia ja just ühene strateegia Maapangal puudus,» tunnistas Raidjõe.

Raidjõe lisas, et kui varem on Maapanga krahhis süüdistatud ka Eesti Panka, siis tema hinnangul oli keskpank küll oma kogemustega pangale toeks.

Riigikogu erikomisjon küsitleb läbi kõik Maapanga endised juhid. Täna peaksid komisjoni ette astuma Arvo Sarapuu ja reedel Tiit Arge.

Maapanga pankroti kuulutas kohus välja mullu 24. augustil. Panga vastu on esitatud nõudeid ligi 1,5 miljardi krooni eest, millest riigi raha moodustab 782,3 miljonit krooni.

Hetkel kuum