20. jaanuar 1999 kell 22:00

Euroopa keskpank hoiatab

Eurotsooni riikide toodang kasvab varasemast aeglasemalt, võimsuste kasutamine ja tellimuste arv on vähenenud ning ettevõtjate tulevikuusk raugenud.

Kui 1998. aasta esimeses kvartalis kasvas eurotsooni sisemajanduse kogutoodang 3,8%, siis kolmandas kvartalis oli kasv vaid 2,4%.

«Tendents vastab ootustele, et majanduskliima halvenemine väljaspool eurotsooni nõrgestab pikemas perspektiivis ka rahaliidu riikide majanduskonjunktuuri,» seisab ECB raportis.

Negatiivne väliskeskkond aeglustas majanduskasvu tegelikult juba möödunud aastal, kuid tugev tarbijausaldus ja veidi paranenud tööhõive tasakaalustasid langustrendi.

Samas ohustavad nõrgenev eelarvedistsipliin ja töötajate palganõudmised eurotsooni kiirema tarbijahindade tõusuga.

Otsest ohtu pank siiski ei näe -- novembris tõusid hinnad eurotsoonis vaid 0,9%. Panga eeskirjade järgi ei tohi hinnatõus ületada 2%.

Sellest tulenevalt ei näe keskpank praegu põhjust intressimäärasid alandada. «3% tase on eurotsooni peamise eesmärgi -- stabiilse hinnataseme -- kindlustamiseks täiesti paras,» kirjutab pank. Vältimaks spekulatsioone intresside võimalikust alandamisest viitab pank sellele, et tase on niigi üks kõigi aegade madalaimaid. Osaliselt on see tingitud globaalsetest kriisidest, osaliselt suurenenud hinnastabiilsusest.

Intresside püsimist praegusel tasemel kinnitas sel nädalal ka ECB juht Wim Duisenberg. «Me ei näe mingeid märke sellest, et inflatsioon hoogustuks või aeglustuks. Miski ei viita veel ka deflatsioonifaasi algusele,» kinnitas Duisenberg ELi parlamendis esinedes.

Autor: DI

Hetkel kuum