17 märts 1999

Hansapank puhub eluvaimu ettevõtlusse

Tagasilöökidest kosunud Hansapank on asunud ettevõtlusele eluvaimu sisse puhuma, alandades kroonilaenu baasintresse 14,75 protsendilt 13,5 protsendile.

Laenude odavnemine toob kaasa kaks arengut: hakkavad tekkima uued ettevõtted ning Hansapanga ja Ühispanga vahe kasvab selgelt Hansapanga kasuks.

Mitme Eesti ettevõtte üleminekuga välisinvestorite kätte ja osa firmade pankrotistumisega sai üks ring ettevõtluses täis. Laenutingimuste soodsamaks muutmine lükkab käima uue tsükli -- algab uute ettevõtete asutamine ja pole võimatu, et ilmavalgust näeb mõni uus pankki. Tegutsevad firmad saavad uut hoogu -- avaneb võimalus tegevust laiendada, varasemat laenu uuendada. Ettevõtetel läheb paremini, tõusevad aktsiate hinnad. Juurde tuleb uusi töökohti, kasvab tarbimine ja riigikassasse laekub rohkem maksutulu.

Võimalik, et oleme läbikäidud tee alguses: ettevõtlus saab panganduse abil jalad alla, paari aasta pärast tuleb uus konsolideerumislaine ja seejärel läheb osa taas kas pankrotti või müüakse välisinvestoritele.

Väikese riigi majandus on samuti väike ja see teeb majanduse tundlikuks muudatuste suhtes. Piisab vähesest, et majandust rivist välja lüüa või üle kuumendada. Mõlemast on meil negatiivne kogemus olemas -- liiga kiire elavnemine viis börsikrahhini, mis koos järgnenud Vene kriisiga sai meile tõsiseks katsumuseks. Seda, et majandus praegu liiga tugeva elustava süsti saab, ei maksa karta -- ka Hansapank on näinud ränka vaeva oma köögipoole puhastamisega, mis pole tal lasknud unustada halbu kogemusi kergel käel paremale ja vasakule jagatud laenudest. Praegu on võimalik suuremale arvule soovijaile laenu anda, kuid pank on konservatiivsem ja see ei lase laenude kvaliteeti alla.

Konkurendi Ühispanga intress püsib 18 protsendi juures. Põhjendust, et turul on piisavalt nõudlust ka nii kõrge intressitaseme juures, ei tasu eriti tõsiselt võtta -- turule on tulnud uut raha ja miks peaks ettevõtja laenama 18 protsendiga, kui pakutakse tunduvalt odavamat krediiti.

Ühispanga majandustulemused püsivad kehvapoolsed ja nähtavasti on Ühispangal raha sees kallimalt kui Hansapangal. See ei luba tal Hansapangaga sammu pidada. Nii ei tasu Hansapanga turu hõivamise taktikas näha kõlvatut konkurentsi. Kiiremini tagasilöökidest toibunud Hansapank sai parema stardipositsiooni. Ja see, kes pääseb varem august, koorib koore.

Praegu on raske öelda, kui suure osa turust kaotab selles võitluses Ühispank. Tema kliendid kindlasti ootavad veidi, et näha asjade edasist arengut, osa neist vahetab panka. Võib-olla ei kaota Ühispank kuigivõrd, kuid juhul, kui omanikud panka tubli rahasumma juurde toovad. Aga ka tugev teine olla pole paha.

Hetkel kuum