Kadi Heinsalu • 29 märts 1999

Maksuamet saab suure võla kaela

Maksuameti peadirektor Aivar Sõerd ütles, et nii suur sotsiaalmaksuvõlg on päris üllatav. Seda on umbes samapalju kui teiste maksuliikide võlga kokku, täpsustas ta.

Sotsiaalmaksuvõlg on arvestatud 1998. a 31. detsembri seisuga. Sellest sotsiaalkindlustuse osa on 784,3 mln krooni ja ravikindlustuse osa 344,5 mln krooni. Sotsiaalmaksuvõla intress on 787 mln krooni. Samas on teiste maksuliikide põhivõlg selle aasta alguse seisuga 1,167 mld krooni, intress sellelt on kokku 1,204 mld krooni.

Ravikindlustusmaksu võla suurus on selle tõttu väiksem, et haigekassad ei andnud võlgu olevate ettevõtete töötajatele haigekassakaarte.

Aivar Sõerd märkis, et maksuametil tekib nüüd võimalus sotsiaalmaksu saldosid analüüsida ja hakata maksuvõlga sisse nõudma ning jälgima maksumaksja maksukohustuste täitmist.

Üks võimalus võlga vähendada tuleneb sotsiaalmaksu seadusest, mille järgi kõigepealt tasutakse maksuvõlg. Seega kannab maksuamet sel aastal ettevõtte makstud sotsiaalmaksu varasema maksuvõla katteks ja inimese eest sel aastal justkui polekski maksu makstud.

Teine võimalus on õiendada maksuvõlg teiste maksuliikide enammakstud summade arvel, selleks on vaja maksumaksja taotlust, lisas Sõerd.

Aivar Sõerdi sõnul selguvad täna ka suurimate sotsiaalmaksuvõlglaste nimed.

Hetkel kuum