25. mai 1999 kell 22:00

Longero tänavamüük ohus

Peaminister Mart Laar ütles eile, et valitsus toetas küll alkoholiseaduse muutmise menetlust, kuid pooldas ka majandusministeeriumi lisatud arvamust, et long drink'i tüüpi jookide müüki ei peaks tingimata tänavakaubanduses keelustama.

Ka riigikogu majanduskomisjoni esimehe Andres Lipstoki sõnul ei taha komisjon long drink'i välimüüki keelata. «Meie eesmärk on investorite ja õlletootjate jaoks lõpetada ära praegune turumoonutus, kus osa marki õllega tohib kaubelda ja osaga mitte.»

Majanduskomisjon esitas menetlemiseks ettepaneku tõsta kioskites müüa lubatava õlle alkoholisisaldus 6%-le ja alandada muude jookide puhul 4,7%-le.

Eesti toiduainetööstuste liit (ETL) taotles riigilt senise 4,7% alkoholisisaldusega õlle müügi loa tõstmist 6%-le ehk samale tasemele muude alkohoolsete jookidega. Majanduskomisjonis muutus seaduseelnõu vastupidiseks.

Lipstoki sõnul oli muudatuse põhjuseks patiseis komisjonis ning kompromiss tehti selleks, et eelnõu riigikokku menetlusse üldse pääseks.

Komisjoni opositsiooniliikme Liina Tõnissoni sõnul oli muudatusettepanek komisjonile ennekuulmatu. «See tähendaks ju, nagu tahaks me purjus noori putkade taga näha.»

ETLi tegevdirektori Helve Remmeli sõnul on nende ettepaneku muutmine veidrus, mis tekitab ettevõtjates ebakindlust tuleviku ees. «Paraku on seaduseandja reaalsest elust üsna kaugel,» lisas ta.

Praegu kehtiv alkoholiseadus, mis keelustas kange õlle müügi putkades, jõustus 15. aprillil.

Koffi õlut ja long drink'i maale toova Sinebrychoff Eesti tegevdirektori Margus Teemanti sõnul on ta hämmelduses, et riik nii nobedalt oma seadusi muudab. Tootjad on teinud oma plaanid ja arvestused, mis nüüd oluliselt ja kiiresti muutuvad, lausus ta.

«See on puhtalt õllemeeste ja poliitikute lobby,» kommenteeris long drink'i tootva Liviko turundusjuht Peeter Pallo eile valitsuses heakskiidu leidnud riigikogu majanduskomisjoni soovitatud muudatust alkoholiseadusesse. Pallo sõnul on see absurdne, sest alla 4,7% alkoholisisaldusega long drink'i pole olemas. «Enim võidavad suured õlletehased eesotsas Sakuga, long drink'ide osas tähendab see tänavakaubandusest väljatõrjumist.»

Lisaks tuleb alkoholiseaduse muudatuse kohaselt saada alkoholi tootmiseks tegevusluba omavalitsuselt. Seadusemuudatus lihtsustab samuti õlle ja veiniga kauplemisel nõutavat dokumentatsiooni ja alkoholiregistriga seonduvaid tingimusi.

Alkoholiseaduse muudatust menetleb riigikogu 8. juunil. Riigikogu majanduskomisjoni teatel võetakse seadusemuudatus loodetavasti vastu enne suvepuhkust, sest alkoholimüügi muudatus puudutab eelkõige suvist sesoonset tänavakaubandust.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum