5. august 1999 kell 22:00

Konservatiivselt ka järgmisesse aastasse

Seoses majanduskasvu prognoosi pea protsendi võrra allapoole korrigeerimisega on rahandusministeerium vähendanud 2000. aasta riigieelarve mahtu ligi miljardi krooni võrra. Seni kavandatud keskvalitsuse kulude ja tulude maht 17,7 miljardit krooni väheneb 16,77 miljardile kroonile.

Äripäev toetab riigieelarve mahu kärpimist.

Ühest küljest on esialgu tegemist vaid tulude laekumise prognoosiga, mis iseenesest ei kohusta millekski. Küll aga lubab konservatiivne eelarve koostamine eeldada, et tuleva aasta eelarve on tasakaalus. Nii on BNSile lubanud ka rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik, mööndes isegi väikese ülejäägi võimalust.

Kui tulusid prognoositakse ligi miljardi võrra vähem laekuvat, tuleb sellejagu kokku tõmmata ka kulusid. Seni on räägitud vaid maksulaekumise väiksematest numbritest. Järgmine ja olulisemgi küsimus on, kust valitsus koomale tõmbama hakkab. Lihtsaim on seda teha taas investeeringute arvel, nagu käituti tänavuse negatiivse lisaeelarve puhul.

Toimetus loodab siiralt, et valitsus investeeringute kärpimise teed ei lähe, vaid asub lõpuks ka valitsemiskulude kallale. Kaotab näiteks riigiasutuste nimekirjadest viimasedki surnud hinged. Üldise koonerdamise taustal oleks õige külmutada kaitsekulutused või pigem neid isegi vähendada.

Konservatiivsus konservatiivsuseks. Iseenesest oleks ju palju halvem variant, kui ka 2000. aasta keskel tuleks jälle hakata tegema negatiivset lisaeelarvet. Nii halba signaali välismaailmale valitsus vaevalt tahab anda.

Teisalt jääb muidugi alles oht, et 2000. aasta tulude prognoosimisse on koguni liiga konservatiivselt suhtutud. Tahes-tahtmata aimdub prognoosist rahandusministeeriumi ja Reformierakonna soov näidata järgmist aastat võimalikult mustades värvides. Ei saa välistada varianti, kus eelarve maht tõmmatakse meelega võimalikult väikseks, et hiljem oleks soodus pinnas eelarve head täitumist näidates ettevõtte tulumaks lõpuks 2001. aasta alguses ära kaotada. Tänaseks on juba selgelt välja öeldud, et aastast 2000 tulumaksuvabastust ei tule.

Paari kuu pärast peaks olema selge pilt, kuidas maksud laekuvad. Kui olukord jääb tõesti kehvaks, on uus eelarveprognoos hästi tehtud. Kui aga sügis näitab, et maksulaekumine paraneb, on rahandusministeeriumil mõistlik prognoos ringi vaadata. Sellele ei tohiks aga järgneda eelarve mahu ja suurendamine, vaid koalitsioonileppesse kirjutatud lubaduse täitmine -- ettevõtte tulumaksu kaotamine juba 1. jaanuarist 2000.

Hetkel kuum