10. august 1999 kell 22:00

Kas täna toimuvast meeleavaldusest on põllumeestele kasu?

Selleks, et ühele asjale ühiskonna tähelepanu juhtida, on vaja teha tõsiseid liigutusi. Arvan, et põllumeeste meeleavaldus just selliseks kujuneb. Ja mitte räigeks, vaid see on korrektne ja kindlasti massiline. Selliste vahendite kasutamine on kõikides demokraatlikes riikides normaalne nähtus. Kui asi läheb sellisel tundlikul alal, nagu põllumajandus, väga hulluks, siis juhivad põllumehed sellele tähelepanu üritusega, mis paneb mõtlema.

On üsna segane, millised läbirääkimised põllumeeste olukorra parandamiseks praegu toimuvad. Ametlikud läbirääkimised on lõppenud ja alla on kirjutatud pikk protokoll, milles kokku ei lepitud. Kui peetakse veel mingeid läbirääkimisi, siis tundub mulle, et need ei ole esinduslikud. Taluliit on üks osa põllumehi. Need talumehed, kes taluliitu ei kuulu, ja põllumajandusettevõtted ei tea läbirääkimistest midagi. Mis puutub seda, et valitsus on lubanud põllumeeste heaks midagi ära teha, siis on see väga hea. Sellisel juhul tuleb seda väljaastumist ja riigikogus toimuvat arutelu võtta kui toetuse avaldamist valitsusele.

Talupidajate Keskliidu juhatus ei toetanud meeleavaldusega ühinemist. Meil on kujunenud normaalne ja konstruktiivne arutelu ning koostöö valitsusega. Näeme, et kriisist väljatuleku abinõusid on võimalik saavutada ja rakendada dialoogis valitsusega, mitte valitsust tomatitega loopides või vikatitega ähvardades.

Kogu sellest ettevõtmisest paistavad väga selgelt välja valimiste traagelniidid ja pigem on see tasuta valimisreklaam nendele erakondadele, kes praegu seda maarahvast sinna Toompeale sikutavad või ahvatlevad. Kasutatakse ära põllumajanduses valitsevat rasket seisundit.

Taluliit arvab samuti, et maal on olukord raske ja et on kriis. Kriisitoimkonnaga on meil erimeelsused kriisist välja tuleku abinõudes ja nende saavutamise teedes. Arvame, et sellest meeleavaldusest ei ole põllumeestele abi. Tõesti, kui me ei saaks valitsusega rääkida ja kõik meie ettepanekud tagasi lükatakse, siis oleks ka taluliit läinud oma liikmete huve kaitsma teiste vahenditega.

Praegu on aga valitsus kõik meie ettepanekud töösse võtnud. Me saame aru, et valitsus tahab neid ettepanekuid realiseerida ja sellepärast ei ole põhjust minna valjuhäälselt tänavale nõudma.

Hetkel kuum