Toomas Truuverk • 23. august 1999 kell 22:00

Tallinna börs püsib väheaktiivne

Tallinna börs vaevleb jätkuvalt rahakate investorite puuduses. Börsi päevakäibed on tagasihoidlikud, likviidsus madalal ja hinnad väheliikuvad. Kõik see omakorda ei anna aga just kõige paremat positsiooni investorite ligimeelitamiseks.

Uute investorite ligimeelitamine on aga turu äratamiseks hädavajalik, sest vaatamata väidetavalt kestvale suvehooajale on näha, et turul hetkel tegutsevatel investoritel puudub tahtmine ja ka piisav kogus raha aktiivseks kauplemiseks.

Eile ulatus börsisüsteemi päevakäive registreeritud 138 tehingus 11,66 mln kroonini. Võrdluseks võib tuua, et selle aasta keskmised näitajad on 189 tehingut ja 18,7 mln kr. ÄP indeks sulgus 0,46%ga plussis, 334,43 punktil.

Mõningat edenemist on siiski märgata ja lootust lisab ka naaberturgudel toimuv. Ühe meie regiooni liidri, Venemaa kauplemissüsteemis rallisid eile aktsiate hinnad päeva kokkuvõtteks 7% üles. Ühest küljest nähti põhjusena naftafirmade edu seoses tooraine hindade tõusuga maailmaturul, teisalt aga toetas tõusu lihtsalt investorite aktiivsus.

Seni ehk loodetust väiksemat tähelepanu on võitnud ettevõtete tulumaksust vabastamine koalitsiooni poolt. Oma osa võib siin mängida ka asjaolu, et tegelikult pole otsus parlamendi heakskiitu veel saanud.

Tuleb loota, et see heakskiit siiski tuleb. Siis on põhjust koos positiivselt arenevate makromajanduslike näitajatega (tootjahindade tõus -- tootjad pääsevad hindade languse surutisest; keskmise palga tõus -- üks majanduskasvu mootoreid, tarbimine peaks paranema) loota tõusu ka Tallinna börsil.

Hetkel kuum