ÄP fototoimetus • 26. august 1999 kell 22:00

Eesti uus üllatav idee

Eesti edu põhineb nutikatel poliitilistel otsustel, kirjutab WSJ. Sel ajal kui teised postkommunistlikud riigid julgesid varba reformibasseini pista, hüppas Eesti pea ees sisse. Valitsus kehtestas valuutakomitee ja võrdse maksumäära ja kaotas kõik tollibarjäärid. Tulles lagedale nüüd uusima ideega -- ettevõtte tulumaksu kaotamisega, on Eesti koalitsioonivalitsus näidanud jälle helget mõtlemist majanduspoliitikas, mis sobiks uueks standardiks kogu Euroopale.

«Ehkki me ei jaga Eestis kavandatavat vahetegemist väljavõetava ja ettevõttesse investeeritava kasumi vahel, sest üldjuhul teeb investor parema otsuse firmas teenitud kasumi taasinvesteerimisel kui firma ise, leiame, et Eesti on igati õigel teel,» kirjutab WSJ oma kommentaaris.

Eesti valitsus eeldab õigesti, et ettevõtte tulumaksu kaotamine ergutab ettevõtete kasvu ning rikastab majandust tervikuna. Kui vaadata arenenud riike, siis seal kulutatakse tohutuid summasid maksude arvestamisele, maksudest kõrvalehoidmisele ja maksualastele kohtuvaidlustele.

Mis teeb Eesti sammu eriti tähelepanuväärseks, on selleks valitud hetk, mil Eesti majanduskasv on Aasia ja Venemaa kriisi mõjul järsult aeglustanud. Sest tavalised seisakurohud sellisel puhul on nõudluse ergutamine ja suuremad riigikulud, mis kaetakse kõrgemate maksudega. Eesti valitsus toimib just vastupidiselt, kutsudes vähendama riigi osa majanduses ja töötades välja radikaalse programmi ettevõtluse vabastamiseks tulumaksust.

Seni on Euroopas sedavõrd radikaalseid ideid rakendanud vaid Iirimaa. Muu Euroopa näib pidavat ettevõtte tulumaksu omamoodi «sotsiaalseks õigluseks». Eks ole Eestigi pidanud vastupidist loogikat kogema Euroopa Liitu pürgimisel. Et rahuldada ELi nõudmisi, tuleb Eestil kehtestada enam kui 10 000 tariifi, mis, tõsi küll, on vastavuses Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglitega.

«Loodame vähemalt, et Eesti suudab oma Euroopa partnereid majanduspoliitiliselt värskemalt mõtlema panna. Sest, parafraseerides Eesti presidenti Lennart Merit, Euroopa supertankerid ei suuda kunagi saavutada sellist kiirust ja nõtkust kui Eesti kajakk, kuid nad võiksid püsida vähemalt samal kursil,» arvab Wall Street Journal.

Inglise ärileht Financial Times mainib, et maailma üks liberaalseima majandusega riike Eesti soovib ettevõtte tulumaksu kaotada eelkõige välisinvesteeringute ligimeelitamiseks ja majanduskasvu suurendamiseks.

Eesti otsustas ettevõtte tulumaksu kaotada pärast järsku majanduslangust, mille põhjustas kaubavahetuse kahanemine kriisis Venemaaga. «Praeguses pessimistlikus olukorras on meil vaja positiivset tõuget, ja ettevõtte tulumaksu kaotamine, mille eesmärk on investeeringute ergutamine, on selleks igati sobiv,» tsiteerib Financial Times Eesti rahandusministrit Siim Kallast.

Autor: ÄP

Hetkel kuum