Sirje Niitra • 28. september 1999 kell 22:00

Viinaga mees

«Olen tagasihoidlik inimene, maalt pärit, talupojatüüpi,» on ASi Onistar põhiomanik Igor Savenkov intervjuuga kaasnevast pildistamisest silmnähtavalt häiritud. Luksuslikult sisustatud kabinet, täismõõtmes USA lipp Eesti omaga kõrvuti, särgikrae vahelt vilksatav jäme kuldkett ja õues seisev kallis Mercedes kõnelevad paraku teist keelt.

Savenkov rõhutab, et on Eestis, täpsemalt Paldiski lähedal maal sündinud, ja ema poolt puhastverd eestlane. Ehkki mees oskab lapsest saati kohalikku keelt, eelistab ta vestelda vene keeles, vene rahvusest on ka enamus ta äripartnereid ja sõpru-tuttavaid. Rahvuse järgi ei saa inimestel vahet teha, leiab ta õigusega.

Algusest peale on viinaäris Savenkovi partner olnud taksojuhina alustanud ja kirjastajana lõpetanud Viimsi talveaia üks omanikke Aleksandr Tokarev.

Paldiski linnapea Jaan Mölder, kellega Savenkovi süüdistatakse käsi-peseb-kätt tüüpi sõpruses, on aga eestlane. Savenkov kiidab linnapead selle eest, mis ta on Paldiskis korda saatnud ja lubab Paldiskisse kuurorti teha, et inimesed puhata saaksid. Suvel omandatud Pentagoni osale pole Savenkov veel õiget rakendust leidnud. «Olen Paldiskisse palju ärimehi viinud, aga keegi ei soovi sinna oma raha paigutada,» nendib ärimees teatud kahetsusega.

Savenkovil on kõikidele asjadele lihtne seletus.

Viinaärisse sattus ta 1995. aastal tollase Ofelia juhi Arno Narro eestvõttel. «Olin paar aastat tagasi pankrotistunud Raku karusloomakasvandusest ühe tsehhi ostnud ja Narrol tekkis idee siia viinaliin püsti panna,» meenutab Savenkov. Liini ostmiseks müüs ta 120 000 USA dollari eest talle kuulunud seitse veoautot, ülejäänu laenasid sõbrad. Hiljem sai ka EVEA Pangast krediiti võetud.

Sidemete kohta USAs on Savenkovil samuti seletus varnast võtta. Nimelt läks abikaasa hea sõbranna sinna mehele ja koos asutati müügifirma Old Thomas Ltd. Aasta lõpul peaks proovipartii juba teele minema.

Varem oli Savenkov tegev autonduses, kus lühikese ajaga remondilukksepast firmajuhiks tõusis. Ta on oma kätega veoauto kokku pannud ja sellega mööda Euroopat sõitnud, aga ka Rakveres komisjonipoodi pidanud.

«Ma pole kedagi petnud ega kellelegi võlgu jäänud,» ütleb küsitlemisest häiritud ärimees. Onistari seostamist musta raha ja maffiaga peab ta konkurentide kadeduseks, kellele ei meeldi venelaste tungimine Eesti alkoholiturule.

Nüüd on Onistaril Rakus kaasaegsed toomisruumid uhke kontori ja mahuka hulgilaoga, Rakveres oma piiritusetehas ja Sillamäel õlletootmine. Koos sõpradega kütusefirmast Infast Oil, kes Savenkovi abiga Moe Piiritustehase ostsid, on kavas mitu äriprojekti, muu hulgas 15 miljonit krooni maksva jahuveski paigaldamine Moele. Võimatu pole ka Liviko erastamisel kaasalöömine.

Savenkovi abikaasa Irina peab Tallinnas ilusalongi Loren, tütar Margarita on 14aastane. Perel on korterid Tallinnas ja Paldiskis, lisaks 11 hektarit tagastatud mereäärset maad Paldiski külje all. «Ma ei andnud Mölderile autot, et seal maad saada, see oli mu vanaema maa, mis seadusega tagasi anti,» täpsustab Savenkov.

Hetkel kuum