Viktoria Korpan • 4. oktoober 1999 kell 22:00

Arvutitootmine hoogustub

Baltimaade suurim arvutitootja MicroLink Arvutid müüs septembris 2304 arvutit, saavutades varasemate aastate taseme. MicroLinki väitel on tegemist firma ajaloos suurima septembrikuus müüdud arvutikogusega. «Me ei saa seda veel lõplikult sündinud faktiks lugeda, kuid arvutitööstuse ligi aasta kestnud mõõnaperiood on ilmselt läbi,» ütles MicroLink Arvutite juhatuse esimees Aivar Paalberg.

Paalbergi sõnul oli tulemus prognoositust ligi 30 protsenti parem ja arvutitootmise käive oli septembris 21,8 miljonit krooni.

«Nõudluse vähenemist pole lähematel kuudel oodata,» lausus Paalberg. «FreePC projekti raames tarned alles algavad.» Projekti FreePC raames MicroLink Online'iga kolmeaastase lepingu sõlminud kliendid saavad tasuta arvuti ja krediitkaardi. MicroLink sai 2600 taotlust, millest rahuldatakse pool.

Lõuna-Eesti suurim arvutitootja AS Ordi tootis septembris 703 arvutit. «Tööd on ülearu palju,» nentis Ordi juhataja Sulev Sisask. Septembri jooksul on Ordi arvutite hind tõusnud 10 protsenti arvutimälu kallinemise tõttu maailmaturul. Sisaski sõnul on oodata veel hinnatõusu, sest mitme teguri tõttu, sealhulgas maavärin Taiwanil, kallinevad ka teised arvutikomponendid. «Kõik komponendid lähevad kallimaks ja nende saadavus on kehv,» tõdes Sisask.

Arvutufirma AS Pennu Computer Technology Group (PCTG) septembri tulemus jäi augusti tasemele ja oli 321 arvutit. Kuna hiljuti internetipõhiseks infotehnoloogiafirmaks profileerinud PCTG jaoks on arvutitootmine muutunud tegevuseks, mille osatähtsus väheneb järjest, pandi kinni Keilas asuv tehas ja vallandati enamik töölisi. Arvutitoomist jätkab Tallinnas AS PCT Arvutid, kes tegeles rohkem arvutite müügiga. «Tootmise ületoomine ja töötajate arvu vähendamine aitab hoida kokku palga-, rendi- ja logistikakulude pealt kuni 1,5 miljonit krooni aastas,» sõnas PCTG juhatuse esimees Arho Anttila. «Uue struktuuri juures suudab PCTG toota 500 arvutit kuus, mis vastab turu praegusele nõudlusele.»

Hetkel kuum