ÄP fototoimetus • 17 oktoober 1999

Tollioksjonite korraldaja varjab raha

Tolliamet süüdistab oksjonite korraldajat selles, et see ei kandnud 15 päeva jooksul üle riigimakse, nagu kord ette näeb, vaid kasutas raha muuks otstarbeks. Eelmise aasta mais toimunud oksjonil müüdud kauba eest kanti raha tolliametile üle alles detsembris, sõnas Talvik. Aasta algul tehtud revisjoni tulemusel esitas tolliamet Multisusele nõude ligi 393 000 krooni tasumiseks. See sisaldas raha müüdud kauba eest, reklaami- ja laokulusid. Nõutud summast 226 000 krooni on tolliametil seni saamata.

«Ootasime, et AS Multisus meile võla ära maksab, aga kuna seda ei juhtunud, otsustasime nüüd lepingu lõpetada,» selgitas tolliameti peadirektor Rein Talvik. Uus oksjonipidaja on kavas leida avaliku konkursi kaudu.

ASi Multisus omanikud omakorda on esitanud tollile nõude 128 000 krooni eest laokulude tasumiseks ja leiavad, et tolliamet on oksjoneid peatades nende ärile kahju tekitanud. Firma eksjuhist nõustaja Risto Kirsipuu ütles, et kuni eelmise aastani võtsid nad müüdud kaubalt kohe kuueprotsendilise vahendustasu, nagu rahandusministri määrus ette näeb, ja mingeid probleeme ei olnud. Tüli tekkis alkoholiga, mille liitri hind on kõigest kaks krooni, sellelt tasutavad maksud aga 130 krooni. Tolliamet käsitles asja nii, et vahendustasu tuleb arvestada kahelt kroonilt, oksjonipidaja võttis seda aga kogu kauba maksumuselt, mistõttu ei jätkunud raha maksude tasumiseks. «Meil on lehekuulutuste avaldamise ja oksjoni korraldamisega ka oma kulud,» märkis Kirsipuu. Kolm aastat tagasi, kui enampakkumisel müüdi kütust, teenis riik selle pealt 36 miljonit krooni ja oksjonipidaja vahendustasu oli 900 000 krooni ringis.

Tolliamet peatas oksjonite korraldamise märtsis. Sellest ajast on tollilaod konfiskeeritud kaupa täis ja osa sellest tõenäoliselt juba aegunud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum