Kaja Koovit • 25. oktoober 1999 kell 22:00

Väikeaktsionäride saatus on EBRD kätes

«Me ei ole pakkumist veel täpselt paika pannud, aga väidame, et Tallinna Külmhoone väikeaktsionäridele tehtav pakkumine saab olema võrdväärne,» lausus ühinemise initsiaatori, koordineerija ja rahastaja Scandinavian Baltic Development Ltd (SBD) investeeringute direktor Hanno Riismaa. Tema sõnul arvestatakse pakkumuses kindlasti seda, et suuraktsionärid on ühinemise ettevalmistamiseks kulutanud palju aega ja teinud ka märkimisväärseid rahalisi kulutusi.

Millise suhtega külmhoone suuraktsionärid aktsiaid vahetavad, ei soostunud Riismaa avaldama. Samuti ei nõustunud Riismaa avaldama, kas KPC emissioonis osaleb ka EBRD. Riismaa tunnistas, et väikeaktsionäridel ei jää tõesti muud üle kui SBDd usaldada.

Tallinna Külmhoonega ühinev Kauno Pieno Centras suurendab aktsiakapitali ja korraldab 18,5 mln litise ehk 67,2 mln kroonise emissiooni, milles osalevad Tallinna Külmhoone suuraktsionärid, vahetades oma aktsiad KPC aktsiate vastu. Suuraktsionäridele kuuluva 86,6% külmhoone aktsiate turuväärtus on aktsia eilset sulgemishinda Tallinna börsil arvestades 60,4 mln krooni. Aktsiavahetuse tulemusena saavad Tallinna Külmhoone suuraktsionärid Kauno Pieno Centrasi (KPC) osanikeks ja KPC-le hakkab kuuluma 86,6% Tallinna Külmhoone aktsiatest ehk külmhoone muutub KPC tütarettevõtteks. Pärast seda moodustatakse poole aasta jooksul KPC ja Tallinna Külmhoone juhtimiseks valdusfirma ja teistele aktsionäridele pakutakse vahetada oma aktsiad valdusfirma aktsiate vastu.

Ühispanga analüütik Helen Linnupõld on varem öelnud, et kahe ettevõtte ühinemise mõju ja väärtus külmhoone väikeaktsionäride jaoks oleneb vahetuskursist ja sellest, kuidas muutub ettevõtte väärtus. «Kuni see info puudub, ei saa väikeaktsionärid tehingut hinnata,» ütles Linnupõld.

«Oleme pidanud seda meie maja siseasjaks ja otsustanud, et me seda ei avalda. Me arvame, et igale vastutulijale ei pea seda selgitama,» ütles Riismaa. SBD on EBRD osalusega 40 mln dollari suuruse fondi Baltic Post Privatisation Fund fondijuht. Fondile kuulub 41,7% KPC aktsiatest.

Riismaa sõnul pole otsustatud, milline pakkumine külmhoone väikeaktsionäridele pärast valdusfirma moodustamist tehakse. «See pakkumine võib olla ka rahaline,» möönis ta.

KPC aktsionärid peaksid uusemissiooni ja kahe ettevõtte ühinemise kinnitama homsel aktsionäride üldkoosolekul. Samuti ei ole Riismaa sõnul veel otsustatud, millises riigis valdusfirma registreeritakse. «Maksuseadustele tuginedes teeme valiku ilmselt Rootsi, Taani ja Hollandi vahel, lausus ta.

Tallinna Külmhoone finantsdirektor Evald Karu sõnul jääb ettevõte Tallinna börsile kuni valdusfirma moodustamiseni. Millisel börsil valdusfirma noteeritakse, ei ole samuti veel selge, kuid pakkumuse tegemise ajaks oleme selle otsustanud, lausus Riismaa.

Tallinna väärtpaberibörs peatas aktsiaga kauplemise eelmisel neljapäeval. Eile alustati aktsiaga kauplemist pärast ettevõtte avaldatud börsiteadet ja aktsiahind tõusis esimeses tehingus enam kui 11% 21,4 kroonini aktsia eest. Kauplemispäeva lõpuks aktsiahind sellele tasemele ei jäänud ning sulgemishinnaks kujunes neljas tehingus 20,6 krooni, mis on 7,3% kõrgem kolmapäevasest.

Hetkel kuum