Kristi Malmberg • 27. oktoober 1999 kell 22:00

Kolmikliit toetab Tallinna laenuvõtmist

Tallinna volikogu esimehe kandidaat Rein Voog ütles eile, et laenuvõtmine on paratamatu, sest linna eelarves haigutab 180 miljoni kroonine auk. «Laenust me ei pääse, sest linn on selle raha juba ära kulutanud,» lausus Voog.

Tallinna linnavalitsus üritab laenu võtta uuesti Hansapangast, sest välismaalt laenamise võimalused on ahtad. Linnavalitsus proovis laenu saada DePFa UK Investment Bankist, kuid laenu saamine takerdus selle taha, et pank soovis maandada liiga palju Tallinna linna riske.

Tallinna abilinnapea Heigo Kaldra kinnitas eile BNSile, et Hansapanga laenutingimused on endiselt kõige soodsamad ja pank oleks nõus laenu andma kohe. Ta märkis, et rahandusministeeriumil pole mingit alust laenu kooskõlastamata jätta, sest Tallinna laenuvõime on piisav.

Koos uue laenuga ulatuks linna laenukoormus järgmisel aastal 38 protsendini eelarve kogumahust.

Rein Voog leidis, et laenu saamisel on tähtis, et see tuleks linnale kätte võimalikult odavalt. Hansapanga pakutud tingimuste kohaselt on kolmeaastase laenu intress 4,98 protsenti.

Voog ütles, et tuleb pöidlad pihku võtta ja loota, et 130 miljonist kroonist eelarveaugu täitmiseks jätkub. «Praegu tundub, et aasta lõpus tuleb ikkagi rahast puudu,» lisas Voog.

Tallinna rahandusameti juhataja Heino Tonsiveri sõnul on linnaeelarve puudujääk praegu umbes 180 miljonit krooni ja mitu linnaametit on firmadele võlgu osutatud teenuste eest.

Tonsiveri sõnul soovib linnavalitsus osa puudujäävast rahast leida linnavara müügist kuni 50 miljoni krooni eest.

Rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik ütles, et ministeeriumil tuleb Tallinna võetav laen üle vaadata sõltumata sellest, kes võimule saab. «Loa andmine laenu võtmiseks sõltub ainult sellest, kui konservatiivse arengukava eelarve küsimustes on linnavalitsus esitanud,» sõnas Vaarik. «Kui see on piisavalt aktsepteeritav, pole sugugi võimatu, et linn laenu ka saab.»

Suvel võttis Tallinna linnavolikogu vastu lisaeelarve, millega sätestati laenu võtmine ja tookord olid paremerakonnad sellele vastu põhjendusega, et kohalik eelarve on niigi miinuses. Augustis keeldus rahandusministeerium andmast Tallinna linnale luba Hansapangast laenu võtmiseks kehva eelarvedistsipliini tõttu.

Tallinna senine linnavalitsus kulutas laenata kavatsetud summa peamiselt uute busside ostmiseks ja linna kvartalisiseste teede remondiks. Nimetatud investeeringuid kasutas Keskerakond kohalike omavalitsuste valimiste eel ära ka oma valimiskampaanias.

Hetkel kuum