ÄP fototoimetus • 16. november 1999 kell 22:00

Tööstusvolinik ergutab USA-le järele jõudma

«Elektroonilise kaubanduse alal oleme maha jäänud /---/ riikide vahel on erinevused väga suured,» ütles Liikanen.

Euroopa Komisjoni andmetel on USAs ja Kanadas internetiühendus umbes 30 protsendil elanikkonnast. Euroopa Liidu riikides on sama näitaja vähem kui 15 protsenti ning Prantsusmaal, Itaalias, Iirimaal, Hispaanias ja Kreekas kasutab internetti vähem kui viis protsenti elanikkonnast. Liikaneni kodumaal Soomes on ELi riikidest internetikasutajaid kõige rohkem.

Samas on Euroopa Liidul USA ees eelis mobiilsides: «Mobiiltelefoni kasutajate arv kasvab nii kiiresti, et tulevikus saab sellest personaalarvuti asemel põhiline terminal interneti kasutamiseks /---/ selles valdkonnas oleme Ameerikast ette jõudnud,» ütles Liikanen.

Samas on Euroopa Liidul veel pikk maa minna internetikasutuse propageerimisel, oma tarkvara arendamisel, internetis surfamiseks kohalike telefonikõnede hinna alandamisel ning väikeste elektroonilise kaubandusega tegelevate firmade asutamise soodustamisel.

Elektroonilisi teenuseid pakkuvate firmade arendamist takistavad Euroopa Liidus veel ka sellekohase ettevõtluskultuuri puudumine ning riskikapitali nappus. Liikanen juhib tähelepanu, et kui USAs kulub ettevõtte asutamiseks kümme päeva, siis Euroopa Liidus läheb vähemalt 11 nädalat. Firma asutamisega seotud juriidilised kulud on Euroopa Liidus 1600 eurot võrreldes 500 euroga USAs.

Veel pooldab ELi uus tööstusvolinik ettevõtlust, sealhulgas elektroonilist kaubandust, reguleerivate ettekirjutuste lihtsustamist. Konkreetseid reegleid on aga vaja sellistes valdkondades nagu tarbijate isiklike andmete ja konfidentsiaalsuse kaitse.

Autor: ÄP

Hetkel kuum