Silva Männik • 1. detsember 1999 kell 22:00

Nordikal ja Sampol kõige suuremad kulud

Kindlustusseltsi kulusuhe on tema tegevuskulude suhe kogutud preemiatesse, mis näitab seltsi efektiivsust kulude osas. Selle aasta III kvartali seisuga oli suurim kulusuhe Nordika Kindlustusel ja Sampo Eesti Kindlustusel, vastavalt 67% ja 58%.

Kindlustusabi OÜ direktor Toivo Voit lausus, et kulusuhe on inimesele kindlustusseltsi valimisel väga tähtis näitaja. Kulusuhe näitab kliendile seda, et kui näiteks Nordika klient annab kindlustusmaksena seltsile 1000 krooni, läheb sellest 666 krooni seltsi aparaadi ülalpidamiseks, võib-olla ka mõningate ebamajanduslike otsuste kinni maksmiseks, ütles Voit. «Ainult 334 krooni jääb kahjude hüvitamiseks ja Nordika kasumiks,» lisas ta. Ainult reservide investeeringutelt pole praeguste alla 10% intresside juures võimalik suurt kasumit teenida, mistõttu kas peidetult või jõuga võetakse kasumit ka klientide preemiatest, väitis Voit.

Voidi sõnul maksavad lääne suured seltsid kogutud preemiad kõik ka hüvitistena klientidele tagasi ning ainult ajutiselt seltsi käes olnud raha investeerimisega teenitakse kulu ja kasumi jaoks vajalik raha.

Voit möönis, et nii suuri investeeringute tulusid võimaldavad suurte seltside hiiglaslikud reservid, mida Eesti väikese ja noore turu juures oleks palju nõuda. «Mida väiksem kulusuhe, seda parem,» rääkis ta. «Aktsepteeritavaks peetakse umbes 20--25%.» Eesti kindlustusseltsidel on kulusuhe kõigil väga kõrge, lisas Voit.

Nordika Kindlustuse peadirektor Jürgen Vester rääkis, et Nordika kõrge kulusuhe on tingitud kevadel tehtud suurtest kahjude väljamaksetest. Kuna natuke on vähenenud Nordika müüginumber, on see kulu väga suur, märkis Vester.

Sampo Eesti Kindlustuse analüütik Rait Pallo põhjendas seltsi ligi 58% kulusuhet sellega, et Eesti Kindlustuse agendid müüvad endiselt ka elukindlustuse lepinguid, kuigi Eesti Elukindlustus ei kuulu enam Eesti Kindlustuse kontserni. Seetõttu kajastuvad elukindlustuse müügiga kaasnevad kulud veel Eesti Kindlustuse tegevuskulude all.

Pallo tunnistas, et seltside kulusuhete võrdlemisel ilmnevad tendentsid annavad kliendile seltse valides arvestatavat informatsiooni.

Hetkel kuum