Kadi Heinsalu • 23. detsember 1999 kell 22:00

Tollimaksust päästab päritolusertifikaat

Jaanuaris tollis toimuvatest muutustest on olulisim tollimaksu kehtima hakkamine kolmandatest riikidest pärit toidukaupadele.

Tallinna tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu ütles, et importijatel tuleb tollimaksu vältimiseks Eestiga vabakaubandusleppe sõlminud riikidest esitada alates 1. jaanuarist päritolusertifikaat EUR 1.

Kui ettevõtjad ei jõua jaanuari esimestel päevadel päritolusertifikaati oma kaubanduspartnerilt hankida, peavad nad piiril tasuma tollimaksu, kuid saavad selle hiljem tagasi, kinnitas tolliameti peadirektori asetäitja Rein Velling.

Teised olulised tolliseaduse ja määruste muudatused hakkasid kehtima juba tänavu novembris, kuid neid võidakse uuel aastal ettevõtjatele soodsas suunas muuta. Suurim novembris kehtima hakanud muudatus on see, et sissetoodav kaup peab liikuma koos deklaratsiooniga. Varem võis deklaratsiooni varem esitada ja kauba sai piiril kohe kätte.

Toomas Udu rääkis, et uuel aastal muutub tõhusamaks töö salakauba avastamisel. Tollimisprogramm ASYCUDA võimaldab piiril paremini välja selekteerida riskigruppi kuuluvad kaubad. Millal hakkab sarnane selektiivsus sisemaal toimima, ei osanud Udu öelda.

Rein Velling lausus, et uuel aastal tahab tolliamet pöörata suuremat rõhku lihtsustatud tollivormistusele, mistõttu usaldusväärsed firmad saavad kiiremini ja hõlpsamalt oma kauba üle piiri toimetada. «Umbes 60 protsenti ettevõtetest peaks hakkama saama lihtsustusi,» sõnas Velling.

Velling lisas, et järgmise aasta teisel poolel käivitub Balti riikide ühtne tollitransiidi protseduur, mis võimaldab transiitkauba üle kolme riigi piiride viia minimaalse ajaga.

Praegu peab igal riigipiiril algatama ja lõpetama tolliprotseduuri, Lätis lisandub kaubale konvoi, selgitas Velling.

Ühtne tollitransiidi kord eeldab, et kauba garandil oleks igas Balti riigis oma esindaja, lausus Velling.

Vellingu sõnul on Hansapank praegu selles osas eelisseisundis.

Hetkel kuum