Eile kell 11.00 hommikul Tallinna reisisadama A-terminaalis. Tunni pärast maabub Soomest neli ja pool tundi tagasi merele läinud reisilaev Georg Ots. Ootan laevalt tulevaid soomlasi, et koos rahvamassiga võtta peatusest takso, sest väidetavalt suudavad taksojuhid varustada viinanäljas soomlasi mitu nädalat tagasi keelustatud piiritusega.
Istun terminaali ooteruumis asuva baari pukil. Kõrval parandab punaste silmavalgetega soomlane pead ja lubab baaridaamile briljante kinkida. Ostan usaldusväärsuse saavutamiseks klaasi õlut ja istun soomlase kõrvale.
Nimi on mehel Jone, töötab ehitusel. Viin jutu ääri-veeri piiritusele. Jone soovitab sellest eemale hoida, sest üle 80kraadilise kangusega alkohol on juba suisa narkootikum. «Ma olen endine narkootikumidega hangeldaja, ma tean, mida see inimestega teeb,» kinnitab 41aastane soomlane surmtõsise näoga. «Aga piiritust viiakse seni Eestist Soome, hoolimata uuest seadusest,» teab ta.
Kell saab kohe kaksteist, Georg Ots maabub. Saabunud soomlased hakkavad sadamast väljuma. Astun ESRA taksosse ja teesklen soomlast. Sõidu ajal uurin, kust piiritust saab, sest ma pole tükk aega Eesti käinud ja nüüd olevat piirituse müügile keeld peale pandud.
Taksojuht pakub välja, et läheksime Lembitu tänavale. «Seal on väga hea kauplus, kus on kõike, piiritust ja palju muud,» seletab taksojuht. Piirituse müüki keelavast seadusest ei teadvat tema mitte midagi. Isegi mitu minutit hiljem pobiseb ta, et «no igatahes seal poes küll on, veel üleeile oli, ja see pole mingi salapiiritus.»
Kaupluse ees ütleb taksojuht, et tema tuleb kaasa. Uurin, miks see vajalik on. «No aga äkki muidu ei ole.»
Siseneme Lembitu ja Kauka tänava ristmikul asuvasse keldripoodi. Taksojuht viipab müüjale käega ja osutab siis minu poole. Näitsik astub minu ette ja küsib soome keeles, mida soovin. Piiritust tahan. Ühe pudeli.
Naine kummardab, võlub leti alt pooleliitrise Hundijalavee piirituse etikettidega plastpudeli ja küsib 60 marka. Tasun kroonides ja hakkan väljuma. Taksojuht muutub närviliseks ning soovitab osta korraga kõik kolm liitrit, millest ma talle taksos rääkisin.
- Ühe tundmatuks jääda sooviva taksojuhi sõnul tegeleb nimetatud kauplus piirituse müügiga soomlastele, klientide peibutamiseks saab taksojuht 10 protsenti kliendi käibest. Seega teenib taksojuht iga müüdud piirituseliitri pealt 30 krooni.
- Viina Hundijalavesi tootja ASi Onistar nõukogu esimees Aleksander Skoblov sõnas, et juba eelmise aasta detsembris ei soovinud kauplused seadusemuudatuse tõttu piiritust müüki võtta. «Meile tuli kümneid pudeleid kauplustelt tagasi, mida nad ei suutnud aastavahetuseks maha müüa, me ostsime need ka tagasi,» rääkis ta. «Ju siis kauplus, kust see piiritus on ostetud, ei ole meile kaupa tagasi toonud ja müüb leti alt edasi,» leidis Skoblov. «Usun, et suuremates kauplustes piiritust müüa pole, sest tarbijakaitse on kõik üle kontrollinud,» ütles ta.
Skoblov arvas, et tõenäoliselt on Hundijalavesi piiritus siiski ehtne. «Vaevalt et keegi piiritust võltsima hakkaks,» lisas ta.
- Politseiameti korrakaitseosakonna politseidirektor Raivo Aeg ütles, et kui piiritust leti alt müüakse, on tegu salaviina müügiga. Ta tunnistas, et politseiameti vihjetelefonile pole salapiirituse müügiga seotud infot laekunud. Esimene kord karistatakse müüjat halduskorras, kuid kui kaupa leidub tonnide kaupa, on võimalik algatada kriminaalasi.
Seotud lood
Sügistalvine hooaeg on käes ja sellega seoses kuulutame taas välja valdkondade ja maakondade TOP-id, kus tunnustatakse Eesti ettevõtluse tublimaid tegijaid. TOPides osalemine annab ettevõttele võimaluse näidata oma majandustulemuste tugevust ja olla nähtav laiemale publikule.
Hetkel kuum
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Tagasi Äripäeva esilehele