Raido Toonekurg • 9. veebruar 2000 kell 22:00

Internetispetsialistil mitu töörolli

Üha enam tekib ettevõtteid, kellel tuleb luua internetis kui kasvavas ärikeskkonnas töötavaid ärilahendusi.

Sõltuvalt vajalike rakenduste mahust võib ettevõtte palgata endale spetsialistid või tellida teostuse mõnelt teenusepakkujalt. Spetsialistide palkamisel organisatsiooni sätestatakse enne inimeste töörollid ja -kohustused. Koostades ametijuhendeid internetispetsialistidele, tasub kindlasti vaadata ka rahvusvaheliselt tunnustatud sertifitseerimisvõimalusi, mis garanteerivad töötajate professionaalsuse.

Enimlevinud ja rahvusvaheliselt tunnustatud internetispetsialistide töörollide jaotust sertifitseeritakse Certified Internet Webmasteri programmiga.

Rahvusvaheliste organisatsioonide poolt on tunnustatud ka Internet Webmasters Associationi, Association of Internet Professionalsi ja Internet Certification Institute Internationali kasutatavad sertifikaadid.

Sertifikatsiooni aluseks on baasteadmised, mida selle liigituse puhul nimetatakse Foundations'iks ehk algtasemeks.

Site Designer- on lihtsamate WWW-lehekülgede looja ja efektiivse struktuuri planeerija. Eestis on enamasti sellist teenust kasulik sisse osta digitaalmeediaagentuuridest.

Server Administrator- on interneti/intraneti serverite administreerija (FTP, WWW, DNS), kes vastutab ühtlasi internetiühenduse turvalisuse ja usaldatavuse eest. Sellise töörolliga spetsialisti vajavad suuremaid laivõrke kasutavad ettevõtted.

Application Developer- on dünaamiliste WWW-lehekülgede looja, programmeerija, kes kirjutab programme eri platvormidele.

Vajalik on ta ettevõtetes, kus kasutatakse dünaamilisi ja keerukamaid WWW-rakendusi.

Enterprise Developer- loob erinevate andmebaasidega suhtlevaid klient-server rakendusi.

Internetworking Proffessional- -- TCP/IP-põhiseid võrke planeerivad, haldavad ja arendavad administraatorid.

Security Proffessional- on inimene, kes tunneb operatsioonisüsteemide ja võrgulahenduste nõrkusi ning suudab nendega arvestada ja sellest lähtuvalt tagada arvutivõrgu optimaalse turvalisuse. Samuti valmistab ta ette stsenaariumid kriisiolukordades käitumiseks.

E-Commerce Proffesional- on spetsialist, kes suudab luua internetis turvaliselt ja efektiivselt toimiva ärikeskkonna.

Õige spetsialisti valimisel tuleks kindlasti arvestada ettevõtte töömahtudega ning sellega, et Eesti organisatsioonide suhtelise väiksuse tingimustes peab üks spetsialist katma tihti mitme töörolli oskused.

Hetkel kuum