Tõsiasi, et erinevalt elamuühistust ei kuulu korteriühistule elamu, on põhiline takistus renoveerimistöödeks laenu saamisel.
Retke tee 26 asuva elamu renoveerimine oli vajalik, sest veerandsada aastat tagasi ehitatud paneelmaja katus laskis vihmavett läbi, paneeli vuukidesse olid tekkinud praod ja osa vuugitäitest oli välja pudenenud. Trepikodade varikatused, rõdu piirded ja välistrepid olid muutunud sõna otseses mõttes ohtlikeks.
Mais 1999 toimunud ühistu üldkoosolek otsustas teha kõik renoveerimistööd ühekorraga ning selleks tuli võtta pangast laenu.
Projekti tellisime Eesti Projektist, kes oli omal ajal ka elamu projekteerinud. Seetõttu saime projekti kätte vähem kui kuu ajaga. Ehitaja valiku tegime kümne firma hulgast. Võistupakkumise tulemusena kujunes renoveerimise eelarveks 1,9 mln krooni, millest 0,3 mln krooni oli võimalik katta varem selleks otstarbeks kogutud vahendite arvel. Puudujäävast 1,6 mln kroonist oldi valmis maksma pool, 0,8 mln krooni oli järelikult tarvis katta laenu arvel.
Kuna Optiva Panga käsutuses oli selleks otstarbeks tollal suhteliselt mõistliku (11,5%) protsendiga laenuressurss, pöördusime pärast laenuvõtmise otsuse vastuvõtmist selle panga poole. Esmakohtumine oli paljulubav -- tuleb tuua teatav hulk dokumente ja laen ongi käes. Infost tiivustust saanud, sõlmisime kolme ehitusfirmaga lepingud arvestusega, septembri lõpuks on tööd tehtud.
Enamiku panga nõutud dokumentide esitamine läks suhteliselt libedasti (üldkoosoleku protokoll, kus oli kirjas laenu taotlemise otsus; ühistu asutamisdokumentide, registrikaardi koopia ja põhikirja esitamine; kindlustuslepingu sõlmimine elamu kindlustamiseks; tööettevõtulepingud; hankijatelt õiend võlgnevuste puudumise kohta).
Panga nõutavate dokumentide nimistus olid ka majanduslepingud, kus ühistu liige võttis endale kohustuse ühistu ees tasuda õigeaegselt kõik maksed, eriti laenu tagasimaksed. Paljude inimeste kättesaamine oli väga raske, kuid suve lõpuks said lepingud siiski allkirjastatud.
Siis teatas pank, et veel olulisemad on notariaalselt sõlmitud tagatislepingud. Oli igati loogiline ja ka pank oli seda kevadel kinnitanud, et ühistu liikmele, kes ei tasunud renoveerimistööde eest täielikult ja taotles laenu, seatakse hüpoteek tema poolt tasumata osa ulatuses. Nüüd aga oli panga seisukoht, et kõigi laenu taotlevate ühistu liikmete korteritele seatakse hüpoteek summas, mis võrdub ühistu kogu laenu summaga. Peale selle teatas panka esindav jurist, et laenu tagasimaksmisega viivitamisel on pangal õigus realiseerida suvaline korter. Inimesed keeldusid sellistel tingimustel allkirja andmast ning tagantjärele võib öelda, et õigesti tegid.
Kuid oli juba novembri lõpp ja töövõtjad, kellega ühistu oli sõlminud renoveerimistööde tegemise lepingud, ootasid kannatamatult raha. Paljud ühistu liikmed, kes algselt kavandasid laenu võtta, olid vahepeal oma osa ära maksnud.
Pöördusime veel kord panga poole, et laen vormistatakse nii, et iga ühistu liige vastutaks vaid oma laenuosa eest. Pärast mõningast arupidamist oli pank nõus hüpoteegi jagama osahüpoteekideks. See tähendas, et laen küll vormistatakse ühistule, kuid igale korterile seati hüpoteek sellele korterile langeva mittetasutud renoveerimistööde summa ulatuses.
Kokkuvõtteks -- laenu vormistamine võib võtta rohkem aega, kui esialgu prognoositud. Meie saime laenu loodetud ühe kuu asemel kuue kuuga. Oluline oleks teha kõik ettevalmistused enne suve.
Autor: Vello Raamat
Seotud lood
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Plaanivad Prantsusmaale tehase rajada
Tagasi Äripäeva esilehele