Ülo Toomsalu • 1. juuni 2000 kell 5:28

Alluva ahistamine töökohal võib ülemuse vangi viia

Uue karistusseadustiku kohaselt võib alluvat töökohal vallandamise hirmus seksuaalvahekorda sundinud ülemust karistada kuni kolme aasta pikkuse vanglakaristusega, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Vaevalt nüüd Eestis pärast seaduse vastuvõtmist Ameerikas tavaks saanud ahistamisprotsessid toimuma hakkavad, sest karistatavad on vaid need juhtumid, mis lõpevad suguühtega,' lausus eelnõu seksuaalse enesemääramise vastaste süütegude paragrahvi autoreid Tallinna prokurör Margus Kurm. 'Pilgu, sõna või mõne kergemat sorti puudutusega ahistamine ei ole karistatav.'

Seni toimivas karistusseadustikus on ahistamist puudutavad sätted konkretiseerimata, kuid uue karistusseadustiku eelnõu kohaselt on karistatav see, kui inimesega astutakse tema tahte vastaselt ning vägivalda rakendamata suguühtesse, kasutades ära kannatanu sõltuvust süüdlasest.

Seksuoloog Imre Rammul ütles, et ahistamist ei pruugi esineda ainult tööalases alluvussuhtes, vaid näiteks ükskõik millises võimusuhtes. Samas ei ole Rammuli hinnangul seksuaalse ahistamise temaatika Eesti ühiskonnas eriti aktuaalne.

Rammuli sõnul on ahistamistemaatika Ameerikas tugevasti üle võimendatud ning ta ei usu sarnase stsenaariumi kordumist Eestis.

Naisõiguslase Ene Paaveri sõnul võib ahistamiseks pidada juba seda, kui erafirma seab naist tööle võttes tingimuseks, et ta ei tohi kahe aasta jooksul lapsepuhkusele jääda. 'See on teatud mõttes seksuaalse ahistamise juhtum, kuid kahjuks ei ole seadusesätet, mis sellise tingimuse esitamist keelaks,' ütles ta.

Hetkel kuum