Latvenergot ei taheta erastada

Läti keskvalimiskomisjon kinnitas, et 307 330 Läti kodanikku ehk 22,9% valijatest on andnud allkirja petitsioonile, millega nõutakse parandust energiaseadusesse, millega Latvenergo jääks riigi omandusse.

Seadus ütleb, et kui parlament eelnõu tagasi lükkab või selles muudatusi teeb, tuleb korraldada rahvahääletus.

Kohalike poliitikute arvates on see reaalne stsenaarium, kuna valitsuskoalitsioon ei taha tõenäoliselt oma valimisprogrammi ühest peamisest punktist taganeda.

?Valitsuskoalitsioon töötab praegu alternatiivse eelnõu kallal, mis tähendab, et rahvahääletus tuleb,? ütles Läti parlamendi spiiker Janis Straume.

Koalitsiooni eelnõu näeb ette jätta hüdroelektrijaamad ning kõrgepingejaotusvõrgud riigi omandusse.

Läti president Vaira Vike-Freiberga süüdistas Läti poliitikuid vastuseisu õhutamises energiamonopoli erastamisele. Tema sõnul pole tavakodanikele erastamise eeliseid piisavalt selgitatud. Selle asemel on nood oma suhtumise kujundanud varasemate kogemuste põhjal, kus erastamistehinguid on sageli ümbritsenud skandaalid.

Analüütikute sõnul kajastub Latvenergo erastamise pidurdumise tagajärg hiljem madalamas välismaiste otseinvesteeringute numbris.

Läti poliitikas on erastamine olnud kõige vastuolulisemaid küsimusi, mis on viinud kahe viimase valitsuse tagasiastumisele. Mais ametisse asunud peaminister Andris Berzins lubas erastamise depolitiseerida, kaasates edaspidi rahvusvahelisi nõustajaid.

Esimesel poolaastal andis Latvenergo 73% riigis tarbitud elektrienergiast, kokku 2187 GWh.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum