Indrek Kald • 3. august 2000 kell 22:00

Siemensi juht Eestis - kas viisakusest?

Kuu algas paljutõotavalt ? oma Balti-ringsõidul külastas Eestit suure elektroonikafirma Siemens president Heinrich von Pierer. Nn viisakuskohtumiste kõrval arutas Siemensi juht senist koostööd ja Eesti telekommunikatsioonisektori tulevikku nii Q GSMi kui Eesti Telefoni juhtidega. Q GSMi võrk on suuresti üles ehitatud Siemensi tehnoloogiale tuginedes ja ka ET kasutab palju sakslaste valmistatud seadmeid.

Aeg näitab, kas von Piereri külaskäigu näol oli tegemist pelgalt viisakusvisiidiga või järgnevad ka uued lepingud selle elektrotehnika gigandiga.

Ajaloolise sammu astus juulis ka riigikantselei, kui sõlmis lepingu valitsuse istungite elektroonse läbiviimise infosüsteemi ehitamiseks. Eesti firmade tarnitava tarkvara ja seadmete abil võivad ministrid tulevast aastast osaleda valitsuse istungitel ka välisriigis viibides, kui asuvad sel ajal mõnes Eesti saatkonnas. Samuti saavad kabineti liikmed interneti kaudu ühistööd teha ka kodus. Projekti tulemusena lihtsustub ka ministeeriumide vaheline seaduseelnõude kooskõlastamine, kuna paberikirjavahetus asendub elektroonse andmeedastusega. Juulikuist riigihanget on nimetatud ka esimeseks sammuks nn e-valitsuse suunas.

Kuu keskel jõudis avalikkuse ette valitsuse plaan tõsta järgmisest aastast lühinumbrite riigilõivu, mis suretaks paljud neist numbritest välja. Nii peaks näiteks kolmekohalise numbri (usaldustelefon 126, autoabi 188) kasutaja maksma aastas riigile 360 000 krooni, neljakohalise numbri kasutaja sellest kümme korda vähem. Neljakohalisi lühinumbreid on Eestis kasutusel kümneid.

Tänaseks on sideministeerium teinud oma eelnõus parandused, tõmmates summadel ühe nulli lõpust maha. Eelnõu on aga kinni rahandusministeeriumis, kes ei ole veel oma jah-sõna riigi tulude vähendamisele öelnud.

1. juuli

Microlinki juuniga lõppenud majandusaasta käibeks kujunes 721 mln krooni, mis on 2/3 enam kui varasemal aastal. Firma jäi kahjumisse.

- Eesti Telefoni võrgust sai paralleelselt vana korraga kasutada ka numbri-muudatustest tingitud uut helistamiskorda.

Tallinnas ja Tartus käivitus EMT mobiilse parkimise teenus.

3. juuli

Siemens AG president Heinrich von Pierer arutas kohtumistel Eesti Telefoni ja Q GSMi juhtidega ning majandusministriga Eesti sidesektori arengut.

4. juuli

Riigikantselei sõlmis valitsuse istungite elektroonse läbiviimise hankelepingu. 2,5 mln krooniga valmiv süsteem asendab paberkirjade vahetuse e-postiga ning tagab ministrile võimalused osaleda istungil ka välismaalt.

5. juuli

IT-grupp Microlink müüs kaabliühendusi tootva tütarfirma USA korporatsioonile Amphenol. Kolm aastat tagasi loodud firma jätkab Eestis tegevust.

6. juuli

Microlink otsustas suurendada Lätis ostetud tütarfirma Fortech aktsiakapitali 8 miljoni krooni võrra 10,5 miljoni kroonini.

10. juuli

Radiolinja hakkas esimesena pakkuma numbrimuudatustest tulenevalt võimalust muuta mobiilide SIM-kaardile salvestatud numbreid, tehes seda sarnaselt Q GSMile tasuta.

- Esmakordselt Eestis sai alates 10.07 broneerida kontserdi pileteid ka SMSi teel. Pilootprojektina käivitati lühisõnumiga tellimine Tina Turneri kontserdiga seoses.

11. juuli

EMT ja Hansapank hakkasid pakkuma e-arve teenust, kus klient saab oma mobiilarve tellida internetipanka ja tasuda see samas. Radiolinja e-arve teenus võimaldab vaid arvega netis tutvuda.

- Hoolimata Starmani juhi lubadustest ei müünud Telia juuli algul oma osalust kaabeltelefirmas. Osalusele kandideerivad mitmed Eesti ja välisfirmad.

12. juuli

Avalikkuse ette jõudis riigi plaan tõsta oluliselt telefonide lühinumbrite hindu, tänaseks on esitatud ettepanek seaduseelnõu muutmiseks.

17. juuli

Internetifirma XXL.EE tühistas oma juuli alguseni pikendatd aktsiaemissiooni, kuna see jäi täis märkimata. Ühtlasi müüs XXL.EE tütarfirma PCT Arvutid eraisikule.

- Tele 2 kaubamärgi all tegutsev Tallinna Kaabeltelevisioon teatas lepingu sõlmimisest konkureeriva firma Telset aktsiate ostmiseks. Telsetil on üle 40 000 kliendi.

19. juuli

Investorid märkisid Eesti Telekomi kuni 150 miljoni krooniseks kavandatud võlakirjaemissiooni täis. Telekom plaanib osta lähiturgudel interneti-, meedia- või IT-firmat. Lisaks kaalutakse 500 miljoni kroonise laenu võtmist.

20. juuli

Esimese poolaasta lõpu seisuga oli Eesti Telefoni käes interneti sissehelistamisteenuse turust 50. Keskmine netikõne pikkus oli ET Atlasel 11,8 minutit.

- Euroopa Komisjon kuulutas välja konkursi uuenduslikele

IT-lahendustele toetuste maksmiseks. Üle Euroopa jagatakse välja 7 miljardit krooni.

24. juuli

Viimastel aastatel registreeritakse BNSi teatel Eestis üha rohkem

IT-leiutisi varasema keemia- ja ravimivaldkonna asemel.

26. juuli

Optilise kaabli rikke tõttu katkes ET ja EMT telefoniühendus Kuressaare ja osa Saaremaaga.

27. juuli

Sideamet teatas Eesti Telefoni tegevusplaani analüüsi esitamisest sideministrile, kes tutvustab seda valitsuse istungil.

28. juuli

XXL.EE pidas aktsionäride ühemehekoosoleku, mis otsustas suurendada firma aktsiakapitali 15 mln krooni võrra 25 mln kroonini.

Hetkel kuum