Ülo Toomsalu • 21. november 2000 kell 6:09

EPL: Raudtee erastamisel loeb äriplaan ja usaldus

Eesti Raudtee 66 protsendi aktsiate erastamiskonkurss ei andnud küll oodatud tulemusi pakkujate tuntuse ja suuruse osas, kuid ka olemasolevad pakkumised võimaldavad teha valitsuse eesmärke rahuldava valiku, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Kuna hind ja investeeringud suurusjärkude lõikes väga oluliselt ei erine, siis peaksid nõukogu liikmed valiku tegemisel keskenduma äriplaanile ning pakkujate usaldusväärsusele ja läbipaistvusele.

Kolmest pakkumisest kõige vähem usaldusväärne näib Rail Estonia pakkumine, seda eelkõige investorite grupi koosseisu, selle kiire muutumise ja vähese läbipaistvuse tõttu.

Uue, olemasolevate pakkumistega paremini sobiva tõlgenduse investori strateegilisusele on andnud ka teede- ja sideminister, kelle sõnul peaks strateegilise nägemuse tunnuseks olema pikaajalised eesmärgid ja suutlikkus eirata lühiajalisi kõikumisi transiidivoo mahus ja kasumlikkuses.

Eriti oluline on siinkohal äriplaanide tariifipoliitikat puudutav osa. Venemaa poliitilisi riske ei suuda maandada Eesti riik ega ükski erastaja. Seda enam peavad Eesti transiidikoridori ärilised eelised - madal hind ja kvaliteetne teenus - väga selged olema.

Hetkel kuum