Netcom tõi Telia august välja

Tõnis Arnover 09. jaanuar 2001, 00:00

Rootsi majandusminister Björn Rosengren nimetas eile Telia ja Netcomi koostöölepet heaks lahenduseks, sest see aitab Rootsil säilitada juhtiva positsiooni telekommunikatsiooniturul.

Rootsi ärilehe Dagens Industri andmeil saavutasid Telia Mobile?i ja Netcomi teleoperaatorfirma Tele2 põhimõttelise kokkuleppe luua võrdse osalusega ühisfirma. Seda kinnitasid eilsel pressikonverentsil Telia tegevdirektori kt Marianne Nivert ja Netcomi asetegevdirektor Johnny Svedberg. Uue firma ülesandeks on välja arendada kolmanda põlve mobiiltelefonisüsteem (UMTS-võrk). Ühisfirma loomise lõplik lepe vajab Rootsi konkurentsiameti ning posti- ja telekommunikatsiooniameti (PTS) heakskiitu.

Oma pressiteates ütleb Telia, et kokkulepe tagab nii Teliale kui ka Tele2-le võrdse juurdepääsu litsentsile, mille Tele2 hiljutisel konkursil pälvis. Peale selle pole Telial vaja maksta Netcomi omandatud litsentsi poolt maksumust. Telia teatas, et Netcomi partneriks valimisel lähtuti varasemast koostööst GSM-telefonide vallas.

Ajal, kui Telia oli litsentsist ilmajäämise otsuse kohtus protestinud ning turgudel oletati, et ta püüab liitu luua Wallenbergide perekonnale kuuluva konsortsiumiga HI3G, mis samuti litsentsi sai, pidas Telia hoopis salajasi läbirääkimisi Jan Stenbecki kontrollitava Netcomiga ja saavutaski sellega nüüd turge üllatanud koostööleppe. Netcomi tegevdirektor Lars-Johan Jarnhemier tõdes, et analüüsi kohaselt tundus koostöö Teliaga neile parima lahendusena. Põhjustena mainis ta, et koostöö aitab tunduvalt kahandada litsentsi omandamisega seotud kulutusi ja säilitada klientide jaoks konkurentsivõimelised hinnad.

Nii Telia kui ka Tele2 on teatanud, et ühise UMTS-võrgu loomisele vaatamata jätkavad firmad eraldi tegevust, mis ühtlasi tähendab, et jääb püsima nende konkurents mobiiltelefoniklientide pärast. Praegu on Telia käes 52% Rootsi mobiiltelefoniturust.

Telia enda saatus on praegu lahtine. Pärast seda, kui valitsus otsustas oma osaluse firmas vähendada 70 protsendile ja pani mullu juunis Telia aktsiad avalikku müüki, ostis neid 11% rootslastest. Aktsia saatus on olnud nukker, algne pakkumishind ? 85 Rootsi krooni ? on nüüdseks kukkunud 50 krooni tasemele, kuid eilne ühisfirma loomise teade kergitas aktsia üle 52 krooni. Suurt osa aktsia nõrgenemises etendasid luhtunud liitumine Norra Telenoriga ja hiljutine litsentsist ilmajäämine.

Pärast ebaõnnestunud litsentsikonkurssi tegi Rootsi peaminister Göran Persson Rootsi televisioonis huvitava avalduse, kus teatas, et valitsus kaalub riigi osaluse alandamist Telias alla 50%. Peaministri sõnul võimaldaks see firmal leida endale suur strateegiline partner. Selline otsus vajab parlamendi heakskiitu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing