Eesti murrab maailma relvaturule

17. jaanuar 2001, 08:32

Kui seitse aastat tagasi sõlmitud tehinguga algas relvade voog Iisraelist Eestisse, siis alanud sajandil valmistub Tallinnas tegutsev kuuemehefirma sõjatehnika tarnimiseks hiigelkontsernile Israel Military Industries (IMI), kirjutab Postimees.

Erinevalt Lähis-Idas aastakümneid pulbitsenud kriisikoldest Eesti kaitseväele ostetud relvadest ei saa väikefirma Eli miinipildujate abil kedagi tappa.

Nimelt kasutab Eesti mehaanikainseneride väljamõeldud seadeldis granaatide sülgamiseks püssirohu asemel süsihappegaasi CO2 ning märki tabanud granaat ei paiska õhku surmatoovaid kilde, vaid seitsmegrammise kriidipulga pihustumisel tekkiva tolmupilve.

Tegemist on miinipildurite väljaõpetamiseks mõeldud imitaatoriga, mis firma (ingliskeelse ärinimega Eli Military Simulations) tegevdirektori Tõnu Vaheri kinnitusel on kogu maailmas ainulaadne. ?Granaadi üle oleme kohe eriti uhked - see on täiesti ohutu, sest mingeid pürotehnilisi vahendeid ei kasutata,? lausus ta.

Süsteemi ainulaadsus on Eli meeskonnale taganud ka lepingu IMIga ning Iirimaaga. ?Ühtegi eksemplari me neile veel teele saatnud ei ole - tegemist on pikaajaliste lepingutega,? lausus Vaher.

Kolmel Eli tootel - 30 laskurile mõeldud tõusvate ja langevate sihtmärkide süsteemil Hardy, virtuaalsel pooljaoimitaatoril Alfons ning miinipildujate grananaatidel Military-Golfil on õnnestunud pääseda maineka rahvusvahelise sõjatööstuskataloogi Janes lehekülgedele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing