Jaak Roosaare • 23 august 2001

Avalik ostupakkumine viib börsilt

Tallinna väärtpaberibörsil noteeritud aktsiate nimekiri on viimastel aastatel üha lühenenud. Peamiseks põhjuseks on olnud ettevõtete omanikestruktuuri muutus, millele on järgnenud avalik ostupakkumine väikeaktsionäridele ning ettevõtte lahkumine börsilt.

Hiljutised börsilt lahkujad on Reval, Eesti Ühispank, Fakto ja EMV. Mitmed ettevõtted on samuti avaliku ostupakkumise läbi viinud, kuid pole veel saanud luba börsilt lahkuda (Sampo, Rakvere Lihakombinaat, Tallinna Külmhoone). Kuigi pikas perspektiivis on ettevõtete börsilt lahkumine börsiinvestoritele kahjulik (väheneb valikuvõimalus), võib avalik ostupakkumine tagada kiire ja tulusa teenistuse. Börsi reglemendi järgi tuleb kõiki aktsionäre kohelda võrdselt ning pakutav hind peab üldjuhul olema viimase 6 kuu hinnast kõrgem. Nii võib pärast avaliku ostupakkumise teadet tõusta aktsia hetkega kümneid protsente. Samas võivad aga kannatada investorid, kes on oma aktsiad soetanud aastatetagustelt tasemetelt (Eesti praktika kohaselt on börsilt lahkutud 1997.?1998. aasta hinnatasemetelt tublisti madalamalt). Ostupakkumise korral on üldiselt siiski paslik oma positsioonist loobuda, sest kui aktsia on börsilt lahkunud, puudub investoril hiljem müügivõimalus.

Potentsiaalsete lahkujate leidmiseks tuleks vaadata ettevõtte omanikestruktuuri. Kui tegemist on tütarfirmaga ja börsil viibimine olulist lisaväärtust ei anna, siis on lahkumine küllaltki tõenäoline.

Hetkel kuum