Kaja Koovit • 27. november 2001 kell 22:00

Aktsiahinnad rühivad ohtlikult kiiresti üles

USA aktsiaturu kolm tähtsamat indeksit on terrorirünnakust saavutanud märkimisväärse tõusu: tehnoloogiabörs Nasdaq on oma väärtust kasvatanud 14,5%, Dow Jonesi tööstuskeskmine on kerkinud 3,4% ja S&P 500 ligi 6%.

Samal ajal on 85% hinnatõusu läbi teinud Nokia aktsiale tuginev Helsingi börs kerkinud keskmiselt ligi 60% ja Stockholmi börs 26 protsenti.

?Turg näib kindlat uskuvat, et majanduse olukord peaks järgmise aasta alguses oluliselt paranema,? lausus Ehrenkrantz King Nussbaumi juhtiv investeerimisstrateeg Barry Hyman ajalehele New York Times. Ta lisas, et lähiaja uudised ei kinnita aga turu ootusi ning aktsiahindade edasise tõusu osas on mõningane ebakindlus.

Optimistlikke investoreid ei heidutanud esmaspäeval ka Ameerika peamise majanduskonjunktuuri hindaja, riikliku majandusuuringute keskuse (NBER) teade, et USA majandus on languses juba märtsikuust peale.

Kiire ja mõnedel hinnangutel ka põhjendamatu tõus aktsiaturgudel on tekitanud küsimuse, kas lähiajal ei ole mitte oodata pööret languse suunas.

?On väga tõenäoline, et asjad on arenenud liiga kiiresti,? lausus Pan Agora Asset Managementi investeeringute juht Edgar Peters.

Teisalt näivad investorid NBERi teadet tõlgendavat endale sobivalt, väites, et kui USA majandus on languses juba märtsist, siis ajaloolist 11kuist langusperioodi silmas pidades, on langusest suurem osa juba seljataga. Lisaks usutakse üha kindlamalt, et keskpanga intressikärped ja oodatav maksukoormuse alandamise pakett peaksid tuleva aasta alguseks oma positiivse mõju avaldama.

Analüütikud hakkavad üha enam tunnistama, et majanduse nõrkus jätkub järgmise aasta esimesel poolaastal, kuid aasta teisel poolel olukord paraneb ning siis võib majanduskasv ulatuda 5 protsendini.

Intressimäärad peaksid aasta esimesel poolel olema jätkuvalt madaldad, kuid hakkama siis vaikselt ülespoole liikuma. Järgmise aasta inflatsioon peaks USAs jääma alla 2% ning järgneval kahel- kolmel aastal alla 3%.

CNNmoney hinnangul oleks selline keskkond aktsiatele soodus, eriti suurte ja kiiresti kasvavate ettevõtete aktsiatele.

Hetkel kuum