Ülo Toomsalu • 29. november 2001 kell 7:14

Põllumajandusminister Ivari Padar on esimese SAPARDi-aastaga rahul

Põllumajandusminister Ivari Padar on rahul Euroopa Liidu SAPARDi abiprogrammi raha oodatust suurema kasutamisega Eesti põllumeeste poolt. Aasta lõpuks kasutatakse ära ligi 130 miljonit krooni programmi raha, mis on üle poole eraldatust, kirjutab Võrumaa Teataja.

?Ma ei uskunud, et nii hästi läheb,? kommenteeris Padar SAPARDi abiraha kasutamist. Tema hinnangul kasutatakse aasta lõpuks ära umbes 130 miljonit krooni 250 miljonist, mis tänavu maainimeste tarbeks eraldati.

Tänavuseks eraldatud 250 miljonist kroonist kolmveerand pärineb Euroopa Liidu (EL), veerand Eesti maksumaksja rahakotist.

Eesti põllumeestel oli võimalus saada SAPARDi programmist raha ka mullu, kuid erinevatel põhjustel käivitus programm alles tänavu. Kehtestatud korra kohaselt kandub kasutamata jäänud abiraha järgmisse aastasse, mistõttu on tuleval aastal investeerimishuviga Eesti põllumehe käsutuses rekordiliselt suured summad, võimalik, et 620 miljonit krooni.

Tuleval aastal peaks Padari sõnul lihtsustuma ka toetusraha taotlemine, mille keerukuse üle paljud rahanõudlejad tänavu kurtsid. Samas ei soostunud ta täpsemalt nimetama, millised muutused võivad tulla.

Paljud talunikud on soovinu, et SAPARDi raha eest võiks osta näiteks SRÜ päritolu tehnikat, näiteks Belaruss-traktoreid, mitte ELis toodetuid, mis on kallimad. Riigikogu liikme Rainis Ruusamäe sõnul pole see aga tõenäoliselt võimalik, sest EL soovib, et tema maksumaksja raha eest ostetaks ELis toodetud kaupa.

Minister Padar rõhutas, et SAPARDi raha kasutamine pole põllumehele kohustuslik ning kui keegi leiab, et tingimused on viletsad, ei pea ta toetust taotlema.

Hetkel kuum